Ortahisar, Trabzon Otelleri Ara

En uygun Ortahisar, Trabzon otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Ortahisar, Trabzon otellerini listele.

Şehir, ilçe, tema, otel adı ara
Giriş ve Çıkış Tarihi
Giriş ve çıkış tarihini seçin
Konuk Sayısı
2 Yetişkin

Ortahisar, Trabzon Hakkında

Aynı zamanda Trabzon’un merkez ilçesi olan Ortahisar, şehirdeki pek çok turistik ve tarihi yere ev sahipliği yapıyor. Nüfusu 300 bini aşan ilçenin tarihinin 4 bin yıl öncesinde başladığı tahmin ediliyor. Persler, Bizanslılar, Romalılar ve Osmanlıların hakimiyetinde kalan Ortahisar’da gezmeye bazı bölümleri bugüne dek ulaşabilen eski kalenin kalıntılarından başlayabilirsiniz. Evliya Çelebi ve Marco Polo gibi gezginlerin durağı olan Ortahisar, Osmanlı padişahlarından Yavuz Sultan Selim’in bir süre valilik görevini üstlendiği yer aynı zamanda.  

Özellikle Osmanlı döneminde ülkenin batısı ile doğusunu bağlayan önemli bir geçiş noktası olan Ortahisar, tarih boyunca adı sanatla anılan yerlerin başında geliyor. El sanatları sayesinde ün kazanan şehirde takı işlemeciliği, Trabzon beziyle yapılan ürünler ve ahşap işçiliği öne çıkıyor. Bölgedeki camileri ziyaret ederek adeta sanat eserini andıran işlemelerden göz kamaştıran örnekleri görme şansı bulabilirsiniz.  

Ortahisar geziniz sırasında Karadeniz’in bölge halkına bir armağanı olan lezzetli balıklar ve kuymak gibi diğer yöresel lezzetleri muhakkak tadılacaklar listenize almalısınız. Hakkında destanlar yazılacak ve methiyeler düzülecek kadar önem verilen hamsinin buğulamasını, pilavını ve daha pek çok çeşidini tatma şansı bulacaksınız. Mısır ekmeği, karalahana yemeği ve sütlacın ise en az hamsi kadar nefis olduğunu anımsatalım. Ortahisar gezinizin ardından dilerseniz meşhur Trabzon tereyağından ve ekmeğinden alarak hediye edebilirsiniz. İlçedeki Trabzon otelleri ise hayli yeterli ve bol seçenekli. Üstelik ilçede kaldığınızda sahil hattına, balıkçılara ve Trabzon’un önemli müzelerine kolaylıkla ulaşabilirsiniz.