Onikişubat Otelleri Ara

En uygun Onikişubat otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Onikişubat otellerini listele.

Şehir, ilçe, tema, otel adı ara
Giriş ve Çıkış Tarihi
Giriş ve çıkış tarihini seçin
Konuk Sayısı
2 Yetişkin

Onikişubat Hakkında

Orta Anadolu’da; Kahramanmaraş iline bağlı bir ilçe olan Onikişubat, yaklaşık 350 binlik bir nüfusa sahip. Bilindiği üzere Kahramanmaraş’ın merkez ilçesi, yakın zaman önce ikiye bölündü. Bu bölünme, Onikişubat ilçesinin meydana gelmesine neden oldu. Şu anda şehrin nüfus açısından en yoğun bölgesi olarak bilinen Onikişubat’ın adı, Maraş’ın kurtuluşu olan 12 Şubat 1920 tarihinden ileri geliyor. O dönem Maraş’ta ciddi bir Fransız istilası söz konusuydu. Halkın hem Fransız hem de Ermeni işgaline karşı mücadelesi zaferle taçlanınca şehir Kahramanmaraş adıyla anılmaya başlandı. Bu nedenle ilçede her 12 Şubat tarihinde çok özel etkinlikler organize ediliyor demek mümkün. Onikişubat ilçesinde bulunan Kahramanmaraş otelleri konaklamanızı özellikle bu dönemlere denk getirirseniz, geziniz de özel bir anlam kazanacaktır şüphesiz. 

Çaldıran Savaşı sona erdikten sonra Osmanlı kontrolüne geçen Maraş’ın tarihi Hititler dönemine kadar uzanıyor. Kurtuluş direnişinin adeta sembol şehirlerinden biri olan Maraş’ın merkez ilçesi Onikişubat’ın komşu ilçesi ise Dulkadiroğlu. Maraş şehrinin %18’lik bölümünü oluşturan ilçe, tam olarak Ahır Dağı’nın güney bölümünde konumlanıyor. Aynı zamanda ilçe, Kahramanmaraş Ovası’nın da belli bir bölümünü sınırları içerisine alıyor. Abdülhamithan Camii, Merkez Kalesi, Mahmut Arif Paşa Konağı, Etnografya Müzesi ve Kurtuluş Müzesi gibi özel mekanları Onikişubat’ta gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz. Ayrıca doğa turizmi ile de ön plana çıkan Onikişubat ilçesinde Döngel Mağaraları’nı da mutlaka görmenizi öneriyoruz.

Başkonuş Yaylası, Yavşan Yaylası ve Tabiat Parkı, Yeşilgöz Piknik Alanı ve Ceyhan Köprüsü ilçede görmeniz gereken diğer yerler arasında sıralanabilir. Sevdiklerinize ilçeden çeşitli hediyeler almak istiyorsanız, merkezde yer alan kapalı çarşıya uğrayabilirsiniz. Geçmişten bugüne tarihi dokusunu koruyan bu çarşıda 100’den fazla dükkan bulunuyor. Sütçü İmam olaylarının yaşandığı yer olması açısından da tarihte önemli bir yere sahip olan Onikişubat’ı özellikle bahar ve yaz aylarında ziyaret etmenizde fayda var. Onikişubat ilçesinde konaklama hizmeti veren tesisler genellikle gezilecek yerlere de yakın alanlarda bulunuyor. Yöresel lezzetler açısından da müthiş bir zenginliğe sahip olan Onikişubat’taki yeme içme mekanlarında eşkilaye sulusu, ekşili çorba, Maraş paçası, döğme aşı, leğen çorbası vb. lezzetleri tatma fırsatı bulabilirsiniz.