Norveç Otelleri Ara

En uygun Norveç otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Norveç otellerini listele.

Şehir, ilçe, tema, otel adı ara
Giriş ve Çıkış Tarihi
Giriş ve çıkış tarihini seçin
Konuk Sayısı
2 Yetişkin

Norveç Hakkında

Atlas Okyanusu’nun kıyısında ve İskandinavya Yarımadası’nın batı kısmında yer alan Kuzey Avrupa ülkesi Norveç, kuzeydoğu Skagerrak’tan başlayarak Barents Denizi’ndeki Nordkopp’a kadar uzanıyor. Ülke sınırları içinde yaklaşık 50 bin ada bulunuyor. Toplamda 19 eyaletten oluşan ülkenin en uzun kara sınırını oluşturan İsveç ile Norveç 1814-1905 yılları arasında tek bir krallıktan meydana geliyordu.

Ülkenin kuzeydoğusunda Finlandiya ve Rusya yer alıyor. Ülkenin dörtte üçü dağ, buzul ve tundralarla kaplı. Başkenti Oslo olan Norveç Krallığı’nın diğer önemli şehirleri arasında Bergen, Bryggen, Lavangen, Leknes, Trondheim, Stavanger, Kristiansand, Frederikstad, Tromsö ve Drammen yer alıyor. Ülkede kullanılan para birimi Norveç kronu. Ülkede Norveççe ve Danca'nın yanında Bokmöl, Riskmöl ve Yeni Norveççe dilleri konuşuluyor.

Gulf Stream akıntısının etkisiyle görece ılıman ikliminin hakimiyetinde olan ülkenin bazı yerlerinde farklı iklim çeşitleri de görülüyor. Doğusunda kara iklimi egemen olmasına karşın denize yakın olan batı kısmında ise ılıman iklim etkili. Ülkenin kıyı kesimleri ise en fazla yağış alan yerleri. Aralık ve mart ayları arası ise çok soğuk geçiyor.

Ülkenin ekonomisinin temel yapıtaşlarını turizm, doğal kaynaklar ve hayvancılık sektörleri oluşturuyor. Norveç’in sadece %3’lük bir kısmı tarıma elverişli topraklara sahip. Turizm Norveç ekonomisine yılda yaklaşık 1 milyar dolar döviz katkı sağlıyor ve bu gelirin büyük bir kısmı başkent Oslo’dan sağlanıyor. Kayak ve kış sporları merkezlerinin çoğunlukta olduğu ve esasında kayak sporunun doğduğu yer olan ülkede kış turizmi çok gelişmiş durumda.

Dünyanın en yüksek asgari ücretine sahip ülkede refah seviyesi üst düzeyde ancak hayat da bir o kadar pahalı. İsviçre ile birlikte Avrupa’nın en gelişmiş ülkesi olan Norveç, Avrupa’nın en pahalı ülkesi olmasıyla biliniyor.

Norveç'te festival ve etkinlerinin büyük bir kısmı başkent Oslo’da düzenleniyor. Ağustos ayında düzenlenen Bollywood Film ve Kültür Festivali; mart ayında düzenlenen Inferno Metal Festivali; kasım ayında düzenlenen Oslo Uluslararası Film Festivali; Oya Rock Festivali ve haziran ayında düzenlenen Oslo Live Müzik Festivali, dünyanın birçok yerinden ziyaretçi çekiyor. Diğer eyaletlerindeki festivallerden bazıları ise; Trondheim Uluslararası Öğrenci Festivali, Uluslararası Ibsen Sahne Festivali ve Bergen Sanat Festivali.

Geleneksel Norveç mutfağı denince akla ilk gelen balıkçılık ve deniz mahsulleri. Norveç mutfağının temelini balık ve deniz ürünleri oluşturuyor. Milli yemekleri ise somon füme: Somon balığından suşi yapımı, sanılanın aksine Japonya’da değil, Norveç’te ortaya çıkmıştır. Norveç somonunun dünya çapında bir ünü bulunuyor. Ülkenin neredeyse her restoranında görebileceğiniz diğer leziz yemekleri ise; Norveç türlüsü, geyik kebabı, lahanalı et haşlaması ve çiftçi omleti.

Schengen vizesi alarak gidebileceğiniz Norveç için en uygun uçak biletlerini Enuygun.com'dan karşılaştırarak saniyeler içinde bulabilir ve kolayca satın alabilirsiniz.

Norveç Semtleri