Nis Otelleri Ara

En uygun Nis otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Nis otellerini listele.

Şehir, ilçe, tema, otel adı ara
Giriş ve Çıkış Tarihi
Giriş ve çıkış tarihini seçin
Konuk Sayısı
2 Yetişkin

Nis Hakkında

Sırbistan’ın 3. büyük şehri olan Niş, ülkenin güneydoğusunda yer alıyor. Şehir Balkanlar’da, Orta Doğu ile Orta Avupa’yı birbirine bağlayan önemli bir kavşak konumunda. Niş Sırbistan’ın en önemli sanayi merkezlerinden birisi. Tütün başta olmak üzere elektronik, inşaat malzemeleri, gıda işleme, tekstil gibi birçok alanda endüstriyel faaliyetler bulunuyor.

Şehirde ılıman karasal iklim hâkim. Kış aylarında sıcaklık nadiren 1 derecenin altına düşer ve don olayları fazla görülmez. Yaz aylarında bunaltıcı sıcaklık pek yaşanmaz. En sıcak dönem olan temmuz ayında ortalama sıcaklık 22-23 derece civarında ölçülür.

Niş tepelerle çevrili bir vadiye kurulu olduğundan her ne kadar küçük bir bölgede yer alsa da uzun yürüyüşler yorucu olabilir. Kentte şehir içi ulaşım ağırlıklı olarak otobüs ve taksilerle sağlanıyor. Tek yön otobüs bilet fiyatı 60 Sırp Dinarı. Tren istasyonu ve Constantine the Great Uluslararası Havalimanı ise kentin dışarıya açılan kapıları.

İmparator Büyük Constantin’in doğduğu yer olan Mediana, 4. yy.’dan kalma antik tarihi bir bölge ve Niş’e gelenlerin mutlaka görmesi gereken önemli bir destinasyon. Bir diğer önemli ziyaret yeri ise Cele Kula adıyla anılan Kafatası Kulesi. Bu kule 1809 yılında Cegar Savaşı’nda ölen Sırp askerlerinin kafatasıyla oluşturulmuş. Büyük bir kısmı kuleden ayrılarak daha sonra inşa edilen cam şapelin içine yerleştirilen 952 adet kafatasından 58 tanesi günümüzde hâlâ kulenin duvarlarına gömülü. 11. yy’ın başlarında Bizanslılar tarafından inşa edilen Rusalia Kilisesi ve bir Roma askeri kampının kalıntıları üzerine Osmanlılar tarafından 18. yy’da inşa edilen Niş Kalesi de turistlerin ilgisini çeken tarihi eserlerden.

Yaklaşık 300 yıllık bir geçmişe sahip olan ve özellikle zanaatkârların toplandığı Kazandzijsko mahallesi tarihi yapısının büyük bir kısmını kaybetmiş olsa da günümüzde hükümet tarafından korunuyor ve turistlerin uğrak noktalarından birisi olarak çok güzel kafe ve restoranlara ev sahipliği yapıyor. Niş’te yıl boyu çeşitli festivaller düzenleniyor ve çoğunluğunda ana tema müzik oluyor. Kentte gece hayatı da oldukça canlı ve eğlenmek isteyenler için farklı birçok mekân bulunuyor. Kalca alışveriş merkezi hemen her türlü ihtiyacı karşılayacak büyüklükte ve donanımda. Ancak daha otantik bir alışverişi tercih edenler için yer altı çarşıları da ilgi çekici olabilir.

Yemek konusunda son derece zengin ve lezzetli bir mutfağa sahip olan Niş’te, peynirli ve kıymalı börek, shopska salatası, Balkan burgeri olarak da anılan Pljeskavica, Bosna Hersek’te de çok meşhur olan cevabi mutlaka denenmesi gereken tatlardan. Yemeklerde peynir ve kuzu eti çok kullanılıyor. Alkollü içecek tüketenler yerel bir konyak olan ve meyvelerden yapılan Rakija’yı deneyebilir.

Farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir coğrafyada kurulu olan Niş, muazzam tarihi geçmişi ve günümüze kadar gelmiş kalıntılar ve yapıları ile ziyaretçilerini zamanda yolculuğa çıkarmayı bekliyor. Üstelik şehri kısa süreli ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşlarının vize alması gerekmiyor.