Moritanya Otelleri Ara

En uygun Moritanya otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Moritanya otellerini listele.

  • Otel Bul
  • Rezervasyon Sorgula
Şehir, ilçe, tema, otel adı ara
Giriş ve Çıkış Tarihi
Giriş ve çıkış tarihini seçin
Konuk Sayısı
2 Yetişkin

Moritanya Hakkında

Resmi adıyla Moritanya İslam Cumhuriyeti, Afrika’nın kuzeybatısında yer alıyor. Batısında Atlas Okyanusu ile çevrili olan ülkenin batısında Atlas Okyanusu, kuzeyinde Batı Sahra, kuzeydoğusunda Cezayir, güneyinde Senegal, doğu ve güneyinde ise Mali bulunuyor.

4. yüzyılda kuzeyden gelerek, bugünkü Moritanya topraklarına yerleşen ilk topluluklardan biri Berberiler. Daha sonra Zenet ve Şanhaca kabileleri de bu topraklara yerleşip Berberilerle birleşti ve Moritanya daha da güçlendi. Bunun sonrasında da bölgeye gelen Müslüman Araplar, yönetimi ele geçirdiler. 1958 yılına kadar Portekizliler, İspanyollar, Hollandalılar, İngilizler ve Fransızların istilasına uğrayan Moritanya, Müslümanların fethiyle Moritanya İslam Cumhuriyeti adını almıştır.

2 milyondan fazla nüfusu barındıran ve dünyanın en büyük 29. ülkesi olan Moritanya’nın %70’lik kısmını Moors (Berberiler); %15’ini Halphoolloren ve kalan %15’ini ise Fulbe, Wolof ve yerli Bombarlar gibi farklı farklı kabileler oluşturuyor. Ülkede konuşulan resmi dilin Arapça olmasının yanı sıra Fransızca, Wolof, Soninke, Berberce, Pular, Arapçanın bir lehçesi olan Hassani gibi diller de yaygın bir şekilde kullanılıyor.

Başkentin yanı sıra 12 idari bölge ve 50 yerel birimden meydana gelen ülkede kullanılan para birimi ise ouguiyya. Ülkenin başkenti, Nouakchott kenti oldukça kalabalık ve bir o kadar da gelişmiş bir şehir. Başkent dışında kalan diğer önemli şehirleri ise; Nawadhibu, Tazadi, Atar, Walatah ve Rosso.

Sıcak ve kurak bir ülke olmasından dolayı zayıf bir bitki örtüsü olan Moritanya’da gelir getiren yeraltı kaynaklarından bazıları; demir, bakır, iridyum ve titan. Topraklarının %70’i çölle kaplı olmasından dolayı tarım sektörü ise pek gelişmiş sayılmaz. Nüfusunun %87’si tarım, hayvancılık ve balıkçılık ile geçiniyor. Başlıca tarım ürünleri ise; darı, sorgrum, hurma, patates, pirinç ve kauçuk. Yoğun olarak tarımın yapıldığı bölge olan Senegal Nehri Vadisi’nde yaşayan nüfus da bir hayli fazla.

Son yıllarda çelik sanayisi, petrol rafinerileri ve enerji üretiminin fazasıyla gelişme kaydedildiği ülkede var olan demir rezervlerinin işletilmesinden de gelir elde ediliyor. En önemli ihracat ürünleri arasında ise demir, balık ve deniz mahsulleri, hayvan ürünleri, canlı hayvan, tuz ve hurma yer alıyor.

Moritanya’nın doğusu, Sahra Çölü’nün bir kısmı ile kaplı olduğu için o bölgelerinde çöl iklimi hüküm sürüyor. Ülkenin kıyı bölgeleri ve Assaba Yaylası’nda yumuşak okyanus iklimi hakim ve verimli toprakların çoğu burada bulunuyor. Yaz aylarında ortalama sıcaklık 16--50 derece arasında bölgelere göre değişiklik gösteriyor. Gece ve gündüz arasındaki sıcakların ise çok yüksek olduğu Moritanya’da en soğuk dönemlerde geceleri 0 derecede seyreden hava sıcaklığı, gündüz vakti 18 dereceye kadar yükselebiliyor. Senegal Nehri boyunca uzanan nemli bölgelerinde ise sıcaklık ortalaması yaklaşık 24 ila 35 derece arasında değişiyor.

Moritanya’da dini ve milli bayramlar, tam bir festival havasında geçiyor. 28 Kasım bağımsızlık günleri olduğundan inanılmaz coşkulu gösteriler gerçekleşiyor. Diğer popüler bayramları ise; mayıs ayının 25. günü kutlanan Afrika Günü, Korite Miraç Kandili, Tabaski, Leilat-al-Meiraj, İslami Yeni Yıl.

Lübnan mutfağıyla büyük benzerlik gösteren geleneksel Moritanya mutfağında ülkede balıkçılığın da bir hayli popüler olmasından dolayı deniz mahsulleri büyük bir öneme sahip. Ülkenin güney kısımlarında chebujin (balık ve pilav) çok sık tüketilirken; kuzeyinde et ve kuskus daha sık tüketiliyor. Mechui adını verdikleri biraz pahalı olan koyun etini neredeyse tüm et yemeklerinde kullanıyorlar.

Umuma mahsus pasaport sahipleri (bordo pasaport) haricindeki hususi pasaport (yeşil pasaport) , diplomatik pasaport (siyah pasaport) ve hizmet pasaportu (gri pasaport) hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaf tutuluyor.

Moritanya’ya yapacağınız seyahatiniz öncesinde Enuygun.com’dan yardım alarak bütçenize en uygun uçak biletini kısa bir süre içinde alabilir, seyahatinize başlayabilirsiniz.