Macaristan Otelleri Ara

En uygun Macaristan otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Macaristan otellerini listele.

Şehir, ilçe, tema, otel adı ara
Giriş ve Çıkış Tarihi
Giriş ve çıkış tarihini seçin
Konuk Sayısı
2 Yetişkin

Macaristan Hakkında

Orta Avrupa'da yer alan ve bir kara ülkesi olan Macaristan, batıda Avusturya ve Slovenya, kuzeyde Slovakya, doğuda Romanya ve Ukrayna, güneyde Sırbistan ve Hırvatistan ile komşudur. Kuzey kesimleri oldukça dağlık olan Macaristan’da, dağlar yer yer vadilerle yarılıyor. Dağların yamaçları ormanlarla kaplı bu ülkede yeşilin bin bir tonunu görmek mümkün. Bölgede Macar Denizi olarak bilinen Balaton Gölü ise Orta Avrupa’daki en büyük göl unvanına sahip.

Çoğunlukla Macar kökenlilerin yaşadığı ülkede, Romanlar, Almanlar ve Slovaklar da hayat sürdüren diğer etnik gruplar arasında yer alıyor. Macaristan’da resmi olarak Macarca konuşuluyor, ama azınlıklar nedeniyle ülkede Almanca ve Slovakça’nın konuşulduğunu da duyabilirsiniz. Eğer Macarca bilmiyorsanız ve ülkeyi ziyaret etmek istiyorsanız hiç sorun değil, çünkü ülke genelinde İngilizce, bilinen diğer diller arasında yer alıyor.

Macaristan’da çeşitli dinlere mensup vatandaşlar bulunuyor. Ülke nüfusun yüzde 67’sinin Katoliklerden, yüzde 28’inin Protestanlardan, yüzde 3’ünün Ortodokslardan ve yüzde 2’sinin Yahudilerden oluştuğu biliniyor. İdari olarak Orta Macaristan, Transdanubia ile Kuzey Macaristan ve Alföld olmak üzere üç bölgeye ayrılan Macaristan, burada da yedi büyük alan ile bölünüyor. Bu yedi büyük alan da şehirlere ayrılıyor. Ülkeye başkentlik yapan Budapeşte, Orta Macaristan’da yer alıyor. Budapeşte Mağara Kilisesi, Vajdahunyad Kalesi, Buda Kalesi başkentte mutlaka gezilip görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

Budapeşte kadar ülkenin Zala, Esztergom, Szeged, Gyor, Pecs, Debrecen, Szolnok gibi şehirleri de ziyaretçilerin dikkatini çekiyor. Zala’da bulunan ve ikinci büyük termal gölü olan Heviz Gölü, ziyaretçilerine muhteşem bir manzara sunuyor. Aynı zamanda Szeged şehri de katedrali, kalesi, sokaklarıyla görenleri büyülüyor.

Mutlaka görülmesi gereken ülkeler listesinde yer alan Macaristan’a ne zaman gitmek İçin en doğru zaman dilimi ise beklentilerinizle doğru orantılı olarak değişiklik göstereiblir. Macaristan’da da kışın sıcaklık özellikle ocak ayında eksi 4 ve 2 santigrad derece arasında değişiyor. Yaz mevsiminde ise temmuz ve ağustos aylarında en fazla 30-35 santigrad derecelik bir sıcaklık hissediliyor. Denize kıyısı olmadığı için karasal iklime hâkim ülkede nem değerleri de oldukça düşük. nisan ve mayıs ile eylül ve ekim ise havanın daha ılıman olduğu aylar olduğundan bu aylarda ülkeyi ziyaret etmek daha uygun görülüyor.

Macaristan’da bu aylarda festivaller de yoğunlaşıyor. Macaristan’ın en fazla festival kutlanan kenti olan Budapeşte’nin belli bölgelerinde konserler, dans, tiyatro ve film gösterilerinin düzenlendiği İlkbahar Festivali ve Sonbahar Festivali gerçekleşiyor. Mart ve nisan ayında İlkbahar Festivali, ekim ayında ise Sonbahar Festivali kutlanıyor. Bunların dışında kent, birçok festival ile sürekli renkleniyor. Aynı zamanda Macaristan’da 1993 yılından bu yana gerçekleştirilen Sziget Festivali de ziyaretçiler tarafından oldukça ilgi görüyor.

Macaristan, komşularına göre daha ucuz bir ülke olarak biliniyor. Ülkede demiryolu ulaşımında ağırlıklı olarak metro, tramvay ve karayolu ulaşımında ise otobüsler kullanılıyor. Avrupa Birliği’ne üye olan Macaristan’da para birimi olaraksa Macar Forinti (HUF) kullanılıyor. 1 Türk Lirası 98.5 Macar Forinti’ne karşılık geliyor. Aynı zamanda ülkede euro da çoğunlukla kullanılan para birimlerinden.

Macaristan, gerçekleştirdiği ihracat ile ülke ekonomisine büyük katkı sağlıyor. Ülke, dış ticaretinin büyük bir bölümünü Avrupa Birliği ülkelerine yapıyor. Makineler, elektronik eşyalar ve nakliye araçları Macaristan’ın ticaretinde ana sektörler olarak öne çıkıyor. Bereketli ovaları sayesinde tarım yönünden zenginliğe sahip ülkede birçok tarım ürününü yetiştirebiliyor. Fakat çoğunlukla buğday ve mısır üretimi yapılıyor. Turizmden de gelir elde eden Macaristan, ülkesine daha fazla turist çekebilmek için bu alanda gelişmeye çalışıyor.

Macarlar, zengin bir mutfak kültürüne sahip. Fakat Macaristan mutfağında domuz etinin sıkça kullanılması, Müslüman vatandaşları yeme içme konusunda sıkıntıya sokabiliyor. Fakat dünya mutfağı yemekleri yapan birçok restoranlarda bu sıkıntı kolayca giderilebiliyor. Macar mutfağında yemeklerde acı soslar mutlaka kullanılıyor. Macaristan’ın en meşhur çorbası patates ve sığır etiyle hazırlanan baharatlı, salçalı ve koyu kıvamlı Goulash, mutlaka tadılması gereken lezzetler arasında bulunuyor. Ülkede sıklıkla taze kesilmiş ev makarnası ve deniz ürünleri tüketiliyor.

Ülkede alkol tüketimi çok yaygın değil, fakat fiyatları oldukça düşük. Macaristan’da genellikle, geleneksel biralar, Macar şarabı, brandy ve konyak tüketiliyor.

Geleneksel tatlarını denemek, yapılarını, doğal güzelliklerini görmek için gidebileceğiniz Macaristan’a Türkiye’den yaklaşık 2 saatlik uçuş sonrası varılıyor. Türk Hava Yolları (THY) ve diğer özel havayolu şirketlerinin günlük olarak Macaristan’a uçak seferleri bulunuyor.

Schengen üyesi Macaristan, Bordo (Umumi) Pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından ülkeye giriş için vize istiyor. Siyah (Diplomatik) Pasaportu, Gri (Hizmet) Pasaportu veya Yeşil (Hususi) Pasaportu olanlar ise Macaristan’da 180 gün içinde toplamda 90 günü geçmemek şartıyla vizesiz konaklayabiliyor.

Macaristan ile Türkiye arasında 1 saatlik zaman farkı bulunuyor. Türkiye, güne Macaristan’dan 1 saat erken uyanıyor. Macaristan’a seyahat etmek isterseniz, bu ülkeye en uygun uçak bileti fırsatlarını Enuygun.com'dan karşılaştırabilir, ülkede dilediğiniz noktaya en uygun seferleri kolayca bularak biletinizi anında satın alabilirsiniz.

Macaristan Semtleri