Liberya Otelleri Ara

En uygun Liberya otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Liberya otellerini listele.

  • Otel Bul
  • Rezervasyon Sorgula
Şehir, ilçe, tema, otel adı ara
Giriş ve Çıkış Tarihi
Giriş ve çıkış tarihini seçin
Konuk Sayısı
2 Yetişkin

Liberya Hakkında

Resmi adıyla Liberya Cumhuriyeti, Afrika’nın batı kıyısındaki en eski cumhuriyetlerden biri olarak biliniyor. Liberya’nın kuzeyinde Sierra Leone ve Gine, doğusunda Fildisi Kıyısı, güneyinde ve batısında ise Atlas Okyanusu yer alıyor. 16. yüzyılda ilk kez Portekizliler tarafından keşfedilen Liberya’nın modern tarihi, 1821 senesinde Amerika Birleşik Devletleri'nden gelen kölelerin Monrovia’ya gelmesiyle başladı.

Bugüne dek birçok farklı kabileye ev sahipliği yapan ülkede şu anda bile çok farklı etnik gruplar yaşamlarını sürdürüyor. Afrika’nın en istikrarlı devleti olarak ün kazanmış olan Liberya, 1960 senesinde Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne seçilen ilk Afrika ülkesi olmayı başarmıştır. Fildişi Sahili ile Sierra Leone arasında yer alan Liberya, 15 idari bölgeye ayrılmıştır.

Yaklaşık 3 milyondan oluşan ve temelde iki ana gruptan meydana gelen Liberya nüfusunu kabile halkı ve ABD’den gelip yerleşenlerin soyundan gelenler; yani Amerikan-Liberyalılar oluşturuyor. Birçok küçük kabilenin de bulunduğu ülkede resmi dil İngilizce olmasına karşın, bu kabilelerin hepsinin kendine özgü bir yerel dili bulunuyor.

Başkenti Monrovia olan ülkede kullanılan resmi para birimi ise Liberya doları. Ülkenin finans, ticaret ve turizm sektörleri açısından önemli bir konuma sahip olan bir diğer önemli şehri ise Buchanan. Maden yatakları açısından inanılmaz zengin olan Liberya, demir madeni bakımından Afrika’da birinci sırada yer alıyor ve demir 1950’den beri işletiliyor. Bunların yanı sıra elmas ve altın madenlerinin de bolca bulunduğu ülkede bu değerli taşlardan da büyük ölçüde gelir sağlanıyor.

Geçiminin büyük bir kısmını maden sektöründen karşılıyor. Liberya ekonomisi, zengin madenleri dışında tarıma ve ormancılığa dayanıyor. Dünya pazarında boy gösterdikleri ve ihraç ettikleri tarım ürünleri ise; kahve, kakao, hurma, pirinç, palmiye yağı, şekerkamışı, muz, turunçgiller, kauçuk ve kola cevizi..

Kıyı bölgelerinde daha çok sıcak ve nemli bir iklimin hüküm sürdüğü Liberya’da yıllık ortalama sıcaklık 27 derecede seyrediyor. Ama ocak ayında sahradan gelen rüzgarlar nedeniyle sıcaklık, 10 dereceye kadar düşebiliyor. Kasım ile nisan ayları arasında ise en çok yağış alan dönem olarak biliniyor. İç kesimlere gidildikçe de yağmurlu mevsimlerin daha kısa sürdüğü ve gecelerin daha soğuk geçtiği söylenebilir.

Tropikal iklimin hüküm sürdüğü Liberya’da yaz ayları genel hatlarıyla oldukça sıcak ve nemli geçiyor. Türkiye’nin aksine sıcakların çok hissedildiği şubat ve mart aylarında 40 dereceye kadar çıkan sıcaklıklara rastlanılıyor. En düşük sıcaklıklar ise ortalama 15 derece ile ağustos aylarında görülüyor.

Shwarma, humus ve telafelin tadında bakılmadan mutlaka dönülmemesi gereken Liberya, zengin bir çeşitliliği olan mutfağa sahip. Balık ve deniz ürünleri açısından da ada ülkelerini aratmayan Liberya’da levreğe benzerliği ile ün kazanmış Snapper, ilk tercihler arasında yer alıyor. Bunun dışında ise ıstakoz, dilbalığı, barakuda gibi deniz ürünleriyle de eşsiz lezzetler sunuyor.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Liberya ziyaretleri için vizeye tabi tutulduğu ülkeye yapacağınız seyahat öncesinde Enuygun.com’dan faydalanarak bütçenize en uygun uçak biletini çok kısa bir sürede bulaiblir ve satın alabilirsiniz.