2. Sayfa Letonya Otelleri Ara

En uygun Letonya otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Letonya otellerini listele.

Şehir, ilçe, tema, otel adı ara
Giriş ve Çıkış Tarihi
Giriş ve çıkış tarihini seçin
Konuk Sayısı
2 Yetişkin

Letonya Hakkında

Avrupa’nın kuzeyinde, Baltık Denizi kıyısında yer alan Letonya’nın başkenti aynı zamanda ülkenin en büyük şehri olan Riga. Avrupa Birliği’ne üye ülkelerden Letonya’nın sınır komşuları ise Rusya Federasyonu, Estonya, Beyaz Rusya ve Litvanya. Toplamda 2 milyondan fazla nüfusu ile Avrupa’nın nüfus yoğunluğu en düşük ülkelerinden biri olarak bilinen Letonya’da Letonca konuşuluyor. Ülkede para birimi olaraksa euro kullanılıyor.

Ülkede genel olarak yıl boyunca hâkim olan ılıman deniz iklimi sayesinde Letonya’ya yılın neredeyse tamamında rahatlıkla seyahat edebilirsiniz. Letonya’yı keşfetmek için en ideal dönemlerse hava şartlarının daha elverişli bir ortam sunduğu ilkbahar ve yaz ayları. Ülkenin kış aylarında ortalama sıcaklığı 0 ile -4 derece arasında değişiyor ve bu dönem genellikle kar altında geçiyor. Yaz aylarında ise sıcaklıklar 25 dereceye kadar yükseliyor. Eğer Letonya’ya kış döneminde veya baharın ilk günlerinde seyahat etmeyi planlıyorsanız bavulunuzda soğuktan koruyan ve sıcak tutan giysiler bulundurmanızda yarar var.

Ülkenin ekonomisi genel olarak yer altı zenginlikleri, tarım ve turizme dayalı. Diğer önemli sanayi ve ticaret kolları ise tekstil ve gıda. Estonya, Danimarka, Almanya, Finlandiya ve Birleşik Krallık Letonya’nın en sık ticari ilişkilerde bulunduğu ülkeler.

Ülke, başta yeni yıl ve Noel olmak üzere her yıl çok sayıda renkli ve coşkulu kutlamaya sahne oluyor. Letonya’nın en ünlü festivallerinden biri ise hem ülke içinden hem de çevre ülkelerden çok sayıda katılımcıyı buluşturan Ulusal Şarkı ve Halk Dansı Festivali. Bu dönemde renkli kostümleri ile şarkıcılar ve dansçılar ülkeyi adeta dev bir karnaval alanı haline getiriyor.

Başkent Riga’ya yaklaşık 41 kilometre uzaklıkta bulunan Jelgava şehrinde kutlanan Uluslararası Buzdan Heykeller Festivali buzun sanata dönüştüğü, muhteşem buzdan eserler ile hayranlık uyandırıyor. Letonya’da düzenlenen diğer önemli kutlamalar ise Riga Opera Festivali ve Bauska’da kutlanan Geleneksel Bauska Müzik Festivali.

Letonya halkı dini inanış yönünden çeşitlilik gösterse de ülkede en yaygın inanış şekli Hıristiyanlığın bir mezhebi olan, Martin Luther’in öğretileriyle şekillenen Lütercilik. Ülkede ayrıca sayıları fazla olmamakla birlikte Katolik ve Ortodoks ile Müslümanlar da yaşıyor. Letonya’da mutfak kültürü ise diğer Baltık ülkeleri ile benzerlik gösteriyor. Ülke mutfağında başta kimyon olmak üzere çeşitli baharatlar sıklıkla kullanılıyor.

Letonya’nın en ünlü lezzetleri ise kırmızı rengi ile birçok ziyaretçinin ilgisini çeken pancar çorbası ile bira çorbası. Ülkenin deniz kıyısında yer alan konumu nedeniyle balıklar ve karides, kalamar gibi deniz ürünleri de sofralarda en fazla yer bulan lezzetler arasında.

Letonya’yı ziyaret ederseniz birbirinden lezzetli ekmek çeşitlerini ve yabanmersini gibi taze meyveleri de mutlaka tadın. Tüm bu lezzetlerin dışında ülkede geçmişten günümüze dek gelen gelişmiş bir tatlı geleneği de var.

Ülkede yemeğin yanında servis edilen lahana turşusu, ‘’kiselis’’ adı ile bilinen komposto ve soğan da kullanılarak hazırlanan leziz mantı ‘’piragi’’ ve birçok Baltık ülkesinde olduğu gibi ringa balığı denenmesi gereken diğer alternatifler.

Letonya’da dikkatinizi çeken ilk şeylerden biri cadde ve sokakların genel olarak düzeni ve temizliği olacak. Ülkede cadde ve sokaklara çöp atmanın suç olduğunu ve cezası bulunduğunu unutmayın.

Eğer Letonya seyahatiniz süresince denize girmek ve güneşlenmek isterseniz tercihinizi temmuz ve ağustos aylarından yana kullanmalısınız. Yılın diğer dönemlerinde serin hava nedeniyle denize girmek pek mümkün değil.

Letonya’da gece hayatı da en az gündüz kadar hareketli ve eğlenceli. Ülkenin başkenti Riga başta olmak üzere neredeyse tüm şehirlerinde karşınıza çıkacak gece kulüpleri ve barlarda dilediğiniz gibi eğlenebilirsiniz. Ülkede bira ve alkollü içeceklerin fiyatları da oldukça uygun. Özellikle gençlerin ve öğrencilerin tercih ettiği mekânlarda çok uygun fiyata eğlencenin keyfini çıkarabilirsiniz.

Letonya seyahatinizi planlarken eğer gerekiyorsa vize için başvurunuzu yola çıkmadan önce yapmayı ve en uygun Letonya uçak bileti seçeneklerini karşılaştırmayı unutmayın.

Letonya Semtleri