Kuzey Mariana Adaları Otelleri Ara

En uygun Kuzey Mariana Adaları otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Kuzey Mariana Adaları otellerini listele.

Şehir, ilçe, tema, otel adı ara
Giriş ve Çıkış Tarihi
Giriş ve çıkış tarihini seçin
Konuk Sayısı
2 Yetişkin

Kuzey Mariana Adaları Hakkında

Kuzey Pasifik Okyanusu’nda yer alan adalar topluluğu, Kuzey Mariana Adaları, Batı Pasifik Okyanusu’nda konumlanmış olan 15 adadan meydana geliyor. Resmi adıyla Kuzey Mariana Adaları Uluslar Topluluğu, ekvatorun kuzeyinde bulunuyor. Filipin Adaları’nın 2400 km. doğusundaki ülkenin eski adı ise Ladrone Adaları.

İlk olarak Ferdinand Magellan’ın keşfetmesiyle tarihte yer almaya başlayan Kuzey Mariana Adaları’na ilk yerleşenlerin başında İspanyollar geliyor. O zamanlarda genelde korsanların buluşma yeri olarak bilindiğinden İspanyollar, buranın adını “Hırsız Adaları” olarak anıyordu. 1667 senesinde ise İspanya kraliçesi olan Mariana, adaya Hıristiyan misyonerler gönderdi. Bunun üzerine Marianas adını alan ülke, zaman içerisinde birçok farklı ülkenin egemenliği altına girmesiyle birlikte 2. Dünya Savaşı’nda Japonya’nın eline geçti; fakat sonrasında 3 Kasım 1986’da resmi olarak ABD’nin toprağı haline geldi. Başkenti ve büyük bir öneme sahip olan şehri, Saipon dışında kalan diğer önemli şehirleri arasında Guam, Tinian, Üsler ve Rota yer alıyor.

2009 tahmini verileriyle yaklaşık 89 bine yakın nüfusu bulunan Kuzey Mariana Adaları’nda yaşamını sürdüren etnik grupların başında Asyalılar, Pasifik Adalılar, Kafkasyalılar ve Melezler geliyor. 4 adet yerel yönetim ve 1 belediyeden meydana gelen ülkede 15 ada bulunuyor. Ülke nüfusunun büyük bir çoğunluğu, Filipinler dilleri, Çince, İngilizce, diğer Pasifik Ada lehçeleri ve diğer dilleri konuşuyor. Tarım, petrol rafinerileri, bira ve dokuma fabrikaları, hayvancılık, balıkçılık ve benzeri sektörlerde çok kez adından söz ettiren Kuzey Mariana Adaları’nın temel geçim kaynağı olan tarım, yerli halkın da önemli bir gelir kaynağı. En önemli tarım ürünlerinden bazıları ise; Hindistan cevizi, pamuk, şekerkamışı, pirinç, mısır, tütün, kahve, karpuz, gövelez, manyok, yerelması, ekmekağacı, muz, çeşitli sebze ve meyveler. Bunun yanı sıra küçükbaş hayvan, balık, deniz mahsulleri, süs bitkileri, sığır, domuz gibi hayvanların da ihraç edildiği ülke, ekmekağacının ilk keşfedildiği bölge olarak biliniyor.

İnanılmaz uzunlukta bir sahil şeridine sahip olan Kuzey Mariana Adaları’nda turizm de ekonomik anlamda büyük önem taşıyor. ABD desteği ile ayakta durabilen Kuzey Mariana Adaları ekonomisinin büyük bir kısmını turizm sektörü oluşturuyor. Başlıca limanları ise önemli şehirlerinden olan Tinian ve Saipan’da bulunuyor. Üsler kenti ise ada ekonomisinin başkenti olarak sayılıyor. Tropikal deniz ikliminin hüküm sürdüğü Kuzey Mariana Adaları’nda aralık ayından hazirana kadar kuru; temmuzdan ekim ayına kadar ise yağmurlu bir mevsim yaşanıyor. Rakım açısından en düşük noktası Pasifik Okyanusu olan ülkede özellikle Pagan ve Agrihan’daki aktif volkanlar, ağustostan kasım ayına kadar süren tayfunlar, ülkede ciddi sorunlara yol açabiliyor.

Kuzey Mariana Adaları’nda düzenlenen festival ve etkinlikler, gerek yerli halk tarafından; gerekse turistler tarafından büyük ölçüde ilgi görüyor. En popüler festivallerinden bazıları ise; her şubat ayında düzenledikleri Tinian Hot Pepper Festival, yine her şubat ayında gerçekleşen Marianas Cup Beach Volleyball Festival, mart ayındaki Sweet Potato Festival, Marianas Winds Kite Festival, Annual Saipan Laguna Regatta, Annual Tagaman Triathlon, nisan ayındaki Mahi Fishing Derby, Annual Flame Tree Arts Festival, San Vicente Fiesta Saipan, mayıs ayında gerçekleşen Taste of the Marianas International Food Festival and Beer Garden, hazirandaki San Antonio Festival, ekim ayında düzenlenen Micronesian Cup ve Rota!s Fiesta, aralık ayındaki Walk in the Marianas. Bunun dışında halen ABD’nin egemenliği altında olan bu adalar grubunda her yıl 4 Temmuz tarihinde Liberation Day Festival büyük bir coşkuyla kutlanıyor.

Konum açısından Hawaii ve Filipinler'i birbirinden ayıran Kuzey Mariana Adaları’nın geleneksel mutfağı, bu iki ülkenin de kültürel özelliklerini taşıyor. İklimsel durumlarına ve konumuna bakılacak olunursa; ülke mutfağı, papaya, mango, ananas ve Hindistan cevizi gibi oldukça lezzetli ve egzotik meyveleri içerisinde barındırıyor. Deniz mahsullerinin de oldukça çeşitlilik gösterdiği Kuzey Mariana Adaları mutfağındaki özel Hindistan cevizi suyundan ve yağından yapılan yemekler oldukça ilgi görüyor.

En bilindik yerel spesiyallerinden bazıları; “whale’s meat”, İspanyol mutfağından olan “savory empanada”, Filipinler mutfağından gelen panuit, sitrik asitle pişirilen kelaguen, Hindistan cevizi sütüyle pişirilen ve bir et yemeği olan tinaktak ve kadu fanihi. Aynı zamanda Chamorro, Carolinian, Çin, Amerikan, Thai ve Kore mutfaklarından da esintiler taşıyan Kuzey Mariana mutfağı, Pasifik Adalarında konumlanmış tüm ülkelerin bir nevi harmanlanmış halidir.

Kuzey Mariana Adaları, aslında bir Amerika Birleşik Devletleri toprağı olduğu için bu adalar grubuna yapacağınız ziyaret öncesinde Amerika vizesi almanız gerekiyor. Kuzey Mariana Adaları’na olan seyahatiniz öncesinde uçuşları Enuygun.com’dan karşılaştırarak, bütçenize en uygun olan uçak biletini kısa süre içinde bulabilir ve satın alabilirsiniz.