Kostanay Otelleri

En uygun Kostanay otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Kostanay otellerini listele.

Kostanay Hakkında

Kuzey Kazakistan’ın en önemli sanayi ve kültür sanat şehri olan Kostanay, Tobol Nehri kıyılarında yer alır. Aynı adla anılan eyaletin başkentidir. Şehir ilk olarak 1879 yılında ‘Nikolaevsk’ adıyla kurulmuş, 1893 yılında ‘şehir’ statüsü kazandıktan sonra 1997 yılında ‘Kostanay’ ismini almıştır.

Kostanay, Kazakça’da ‘Kazak Kabilesi’nin konaklama yeri’ anlamını taşımaktadır. Kent ekonomisi tarım ve endüstriyel üretime dayanmaktadır. Özellikle tahıl odaklı gıda işleme fabrikaları yoğunluktadır. Kent tarihi çok sayıda açıkhava anıtı ile gözler önüne serilmiştir. Şehrin hemen heryerinde bu anıtlardan sıkça görülmektedir. Bunlar arasında en ilgi çekici olanları, Kostanay Garı yakınlarındaki Buharlı Tren Anıtı ile kentin ilk yerleşimcilerini sembolize eden anıttır. Ayrıca Okuma Duvarı Anıtı’da görülmeye değer anıtlardan birisidir. Şehir mimarisi klasik ve modern mimarinin uyumunu yansıtmaktadır.

Sovyetler Birliği döneminden kalma yapıların yanı sıra, kentin modern yüzünü süsleyen çok sayıda yeni eser bulunmaktadır. Modern mimarinin en göze çarpanları; Buz Sarayı, ahtapot temalı kapalı yüzme havuzu, Kazak-Fransız Kültür Merkezi, Yeni Camii ve Kazak DramTiyatrosu’dur. Altınsarin Anıt Müzesi, Bölgesel Tarih Müzesi, Kostanay İl Flarmoni Salonu ve Maral İşan Camii ise kentin tarihi dokusuna ışık tutan eserlerdir. Ilıman iklim etkilerinin gözlemlendiği Kostanay, yıl boyu önemli ölçüde yağış almaktadır. Kostanay Havaalanı kentin 2 km. güneybatısındadır.

x