Körfez Otelleri Ara

En uygun Körfez otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Körfez otellerini listele.

Körfez Hakkında

Kocaeli iline bağlı 7 ilçeden biri olan Körfez ilçesinin 15 köyü ve 11 mahallesi bulunuyor. Eskiden adı Yarımca olan ilçenin Körfez ismini alması ise 1988 yılına dayanıyor. Bölge en çok sanayisiyle ve tüten fabrika bacalarıyla anılıyor. Petkim, Tüpraş, İgsaş gibi büyük sanayi kuruluşları ilçenin en büyük tesisleri ve Hereke halı dokuması yapan halı fabrikaları da ilçede en önemli iş sahaları arasında. Tarım ise sanayinin ön plana çıkmasından sonra köylere kaymış ve bölgeye has lezzetiyle bilinen başta kiraz olmak üzere , ayçiçeği, zeytin, elma, armut, üzüm, buğday gibi tarla üretimi devam ediyor.  

Kocaeli yarımadasının ilk yerleşimi M.Ö. 1200’lerde bölgede yaşamış Hititler. Daha sonra Frigler, Persler, Bizans ve Makedonyalılar tarih sayfasına çıkıyor. Eski isminin Yarımca olarak anılmasına sebep ise I. Dünya Savaşı’nda İngiliz ve Yunan işgalinde yarım kalan imarı. Hem çok eski hem de yakın tarihin tanığı olan ilçenin günümüze gelebilen tarihi eserleri arasında sivil mimari yapılar ve Alman İmparatoru Kaiser Wilhelm'in yaptırdığı köşk bulunuyor.

Düzlük bir alanda kurulu ilçede yazlar ılık ve yağışlı geçerken kışlar soğuk geçiyor. İlçenin nüfusu ise Kocaeli nüfusunun Gebze ilçesinden sonra en yoğun olduğu yer. Körfez ilçesinden D – 100, TEM Otoyolu ile beraber demir yolu da geçmekte. Ayrıca deniz ulaşımı da mevcut. İlçeye en yakın havaalanı ise mesafesi  53 km olan İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanı. Havaalanından Körfez’e taksi ile ulaşabildiğiniz gibi özel firmaların otobüsün seferleriyle de gidebiliyorsunuz.

Körfez Galeri

x