Kırgızistan Otelleri Ara

En uygun Kırgızistan otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Kırgızistan otellerini listele.

Şehir, ilçe, tema, otel adı ara
Giriş ve Çıkış Tarihi
Giriş ve çıkış tarihini seçin
Konuk Sayısı
2 Yetişkin

Kırgızistan Hakkında

Bir Orta Asya ülkesi olan Kırgızistan, günümüzde yedi bağımsız Türk devletinden biri olarak biliniyor. Kazakistan, Özbekistan, Tacikistan ve Çin Halk Cumhuriyeti ile komşu olan Kırgızistan’ın denize kıyısı bulunmuyor. Karasal İlkimin hakim olduğu ülkede dağlık alanlar ülkenin önemli bir bölümünü kaplıyor. Hatta ülkenin yüzde 65'ini kaplayan Tanrı Dağları sayesinde Kırgızistan, 'Orta Asya'nın İsviçre'si' olarak da anılıyor. Kırgızistan’da dağların eteklerinde sıcak çöl rüzgârları, yüksek bölgelerde ise soğuk havanın etkisi hissedilebiliyor.

Ülkede tarım, hayvancılık ve madencilik ağırlıklı bir ekonomi hakim. Üstelik çeşitli sanayi kuruluşları ve akarsu üzerlerinde kurulan hidroelektrik santralleri de ülke ekonomisine katkı sağlıyor. 600’ü aşkın sanayi kuruluşunun bulunduğu Kırgızistan’da genellikle makine, otomotiv, gıda, cam ve konserve üretim fabrikaları faaliyet gösteriyor. Kırgızistan, son yıllarda turizm alanında büyük gelişmeler gösteriyor. Dağlık bölgeleri ve gölleri ile ön plana çıkan bu ülkede yürüyüş, kayak, dağcılık, yelkencilik ve yüzme başlıca aktiviteler arasında.

Ülkede yaz aylarında göl turizmi, kış aylarında ise kış sporlarına bağlı turizm yapılıyor. Bahar aylarına geçiş dönemlerinde ise Kırgızistan’ın dağlık bölgelerinde kamp yapılabiliyor. Ülkenin 1991 yılından beri resmi dili Kırgızca olmasına rağmen, Kırgızistan’da Rusça da konuşuluyor. Ülkede para birimi olarak Kırgızistan Somu (KGS) kullanılıyor. 5 Türk Lirası yaklaşık olarak 115 Kırgızistan Somu’na karşılık geliyor.

Türkiye ile Kırgızistan arasında 4 saatlik bir zaman farkı bulunuyor. Zaman açısından Türkiye’ye göre ileriden giden Kırgızistan’da örneğin saat 17.00’yi gösterirken Türkiye’de 13.00’ü gösteriyor. Başkenti Bişkek olan ülkede gezilecek ve görülecek birçok yapı ve yeşil alan bulunuyor. Bişkek, görkemli anıtları, yapıları, meydanları, müzeleri ile dikkat çekici şehirler arasında yer alıyor.

Türklerin çoğunluklu olarak yaşadığı Kırgızistan’ın Oş şehri, İpek Yolu boyunca yapılan ipek üreticiliğinin merkezi olarak biliniyor. Kara-kol şehri ise termal kaplıcalarıyla oldukça ilgi çekiyor. Ayrıca bu şehirde bulunan, tamamen ahşap malzemeden yapılan Kutsal Ruh Katedrali de ziyaretçilerin mutlaka görmesi gereken yapılar arasında bulunuyor.

Ülkenin Issyk Kul bölgesinde Kasım aylarında "At Chabysh" adlı bir tür atlı spor yapılıyor. Kırgızistan'da "Aşkabak" adı verilen bir kabak türü ülkenin geleneksel damak tadında önemli bir yere sahip. Süt ve süt ürünlerinden yapılan yiyecekler de Kırgızistan'a ait lezzetler arasında bulunuyor. Ayrıca kısrak sütünden yapılan "Kımız" ise Kırgızların en önemli içeceği olarak biliniyor.

Birçok farklı lezzeti deneyebileceğiniz Kırgızistan'a en uygun uçak bileti fırsatlarını Enuygun'dan karşılaştırabilir, ülkede dilediğiniz noktaya en uygun seferleri kolayca bularak biletinizi satın alabilirsiniz.

Kırgızistan Semtleri