Kayman Adaları Otelleri Ara

En uygun Kayman Adaları otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Kayman Adaları otellerini listele.

Şehir, ilçe, tema, otel adı ara
Giriş ve Çıkış Tarihi
Giriş ve çıkış tarihini seçin
Konuk Sayısı
2 Yetişkin

Kayman Adaları Hakkında

Karayipler’de konumlanan Cayman Adaları, Küba’nın güneyinde, Kosta Rika’nın kuzeydoğusunda, Panama’nın kuzeyinde ve Jamaika’nın kuzeybatısında yer alıyor, Birleşik Krallık’a bağlı olarak varlığını sürdüren ada topluluğu, ilk kez 1503 yılında büyük kaşif Kristof Kolomb tarafından keşfedildi.

Cayman Adaları, Grand Cayman, Little Cayman ve Cayman Brac olmak üzere üç adadan meydana geliyor. Kolomb, adada rastladığı kaplumbağalar nedeniyle Cayman Adaları’na “Las Tortugas” ismini vermişti. Aynı zamanda dünyaca ünlü şehirlere yakınlığıyla bilinen Cayman Adaları, Miami’ye 700 km. ve Meksika’ya ise 750 km. uzaklıkta bulunuyor. Karayipler’in cennet adası olarak bilinen Cayman Adaları, resmi olarak Britanya Denizaşırı Topluluğu'na ait. Grand Cayman Adası’nın batısındaki George Town, Cayman Adalar Topluluğu'nun hem başkenti hem de en büyük yerleşim yeri. Sadece başkenti George Town’da yaşayan insan sayısı 28 bin civarında.

İdari yapı anlamında 8 farklı bölgeye ayrılmış olan ülke, İngiliz kanunlarına göre yönetiliyor. Yüzden fazla etnik grubun karışımından oluşan ve yaklaşık 60 bin nüfusu olan Cayman Adaları’nın nüfus ve gelişmişlik anlamında en önemli şehirleri; Booden Town, Cayman Brac ve Little Cayman. Ülkede kullanılan resmi para birimi ise Cayman Doları (KYD). Halen bir İngiliz sömürgesi olarak var olan Cayman Adaları’nda konuşulan resmi dil her ne kadar İngilizce olsa da, birçok farklı etnik grubun dilleri de kullanılıyor.

Beyaz kum ve palmiye ağaçlarından oluşan bu eşsiz adalar topluluğunun temel geçim kaynağı açık ara turizm sektörü. Dünyanın birçok ülkesinden ziyaretçi akınına uğrayan ve ülkenin gözdesi haline gelen Seven Mile Plajı, Grand Cayman Adası’nın batısında kalıyor.

Turistler için gerçek anlamda bir alışveriş cenneti olan Cayman Adaları, vergiden muaf bir ülke. Bunun yanı sıra sahip olduğu eşsiz dalış noktaları ile ünlü bir sualtı cenneti olarak dünyada adından söz ettiriyor. Finansal hizmet sektörü de başlıca gelir kaynaklarından sayılıyor. Sadece Grand Cayman Adası’ndaki toplam banka sayısı Amerika Birleşik Devletleri'nin New York şehrinden daha fazla.

Tarım, balıkçılık, pamuk üretimi ve gemicilik de Cayman Adaları ekonomisinde büyük rol oynayan diğer sektörler arasında yer alıyor. Sağlık ve teknoloji sektörlerinde de çok sayıda başarıya imza atmış olan ülkedeki en büyük yatırımlar, sağlık, teknoloji ve eğitim alanlarında yapılıyor. Ülkede yetiştirilen en önemli tarım ürünlerinden bazıları ise; sebze ve meyveler ile deniz tuzu.

Geneline tropikal deniz ikliminin hakim olduğu Cayman Adaları’nda mayıs ile ekim ayları arası bol yağışlı ve çok sıcak geçen bir yaz mevsimi yaşanıyor. Kasım ve nisan ayları arasındaki dönem daha kuru ve sıcak geçiyor. Temmuz ile kasım arasında ise şiddetli kasırgalar çıkabiliyor. Ortalama sıcaklıklar ocak ayında 26 derecede seyrederken; ağustos ayında bu rakam, 30 dereceye kadar çıkabiliyor.

Cayman Adaları’nda her yıl düzenli olarak gerçekleşen birçok eğlenceli etkinlik ve festival mevcut. Yemek festivallerinden, spor organizasyonlarına; sosyal ve kültürel etkinliklerden müzik ve film festivallerine kadar birden fazla kategoride seçenekler sunuyor. En önemli festivallerinden bazıları; ocak ayının ortasında gerçekleşen ve ünlü şeflerin katılarak yarıştığı Cayman Cookout, 23 Ocak’ta düzenlenen Taste of Cayman Food & Wine Festival, şubat ayındaki Legends Tennis ve Agricultural Show, 28 Mart’taki Kaibo Kitefest, 24-24 Nisan tarihleri arasında gerçekleşen Cayman Islands International Fishing Tournament, 11 Haziran’daki yüzme yarışması temalı olan Flowers Sea Swim, 1-4 Temmuz arasındaki CayFilm International Film Festival ve her aralık ayında düzenlenen Cayman Adaları Maratonu.

Karayipler mutfağından izler taşıyan Cayman Adaları geleneksel mutfağının büyük bir kısmını balık ve deniz mahsulleri oluşturuyor. Zengin kültürünü yemeklerine harika bir şekilde yansıtabilen ülkede birbirinden leziz yerel yemekleri tatmanız mümkün. Mutfağında yer alan yemeklerin birçoğu Hindistan cevizi, deniz kabukları, manyok, plantain adını verdikleri bir çeşit muz, tatlı patates, pirinç ve bezelyeden yapılıyor. Ackee (Ake) adındaki parlak ve kırmızı bir rengi olan meyvesi oldukça lezzetli ve genellikle kahvaltıda tercih ediliyor. Bammy ise manyoktan yapılan bol nişastalı bir yemek.

Cayman Adaları mutfağının olmazsa olmazlarından biri olan egzotik tatlıların neredeyse tamamı Hindistan cevizi suyu ile yapılıyor. Balık çayı adındaki ve çorba kıvamındaki içecekleri, içerisindeki yeşil muz, balık, soğan, biber ve tuz ile harmanlanıp sunuluyor.  

Ziyaret için öncesinde İngiltere Büyükelçiliği veya konsolosluğundan vize almanız gereken Cayman Adaları’na yapacağınız seyahat öncesi Enuygun.com’dan yararlanarak kendinize en uygun uçak biletini kısa bir sürede bulabilirsiniz.