Kayabaşı Mahallesi Otelleri Ara

En uygun Kayabaşı Mahallesi otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Kayabaşı Mahallesi otellerini listele.

Kayabaşı Mahallesi Hakkında

Türkiye’nin yakın tarihi açısından büyük bir öneme sahip olan Kayabaşı Mahallesi, İstanbul Başakşehir sınırları içinde yer alıyor. Bilindiği üzere Türkiye ile Yunanistan hükümetleri arasında geçtiğimiz yüzyılın başlarında büyük bir mübadele sözleşmesi imzalanmıştı. Buna göre her iki ülkede yaşayan göçmenler, kendi yurtlarına geri gönderilecekti. O dönem, yıllar boyunca Yunanistan’da yaşayan Türkler, İstanbul’un çeşitli mahallelerine yerleştirildi. Genelde Rumların terk ettiği mahalleler, yeni gelenlerin yerleşim yerleri oluyordu.  Yakın tarihte Ayayorgi adıyla bilinen Kayabaşı Köyü’ne bu dönemde pek çok kişi yerleştirildi. Bu nedenle hala Kayabaşı bölgesine gittiğinizde Rumlardan kalan evler, çeşmeler ve su kuyularına rastlayabilirsiniz. Kayabaşı Mahallesi’nin bu özel hikayesi, burayı ziyaret edenler adına özel bir heyecan yaratıyor kuşkusuz. Son dönemde artan ilgi, yakın çevrede yeni konaklama alternatiflerinin de doğmasına neden oldu haliyle.

Toprak bölümünün kayalık bir biçimde oluşmasından dolayı bölgeye Kayabaşı isminin verildiğine dair bir söylenti var. Yaklaşık 30 sene önce köyden mahalle statüsüne yükselen Kayabaşı, toplu konut projeleriyle düzenli bir şekilde büyümeye başladı. Yaklaşık 60 binlik nüfusuyla dikkat çeken Kayabaşı Mahallesi, bu hızlı nüfus artışını 2000 yılından itibaren gerçekleştirilen toplu konut projelerine borçlu. Kayabaşı Mahallesi, mübadele döneminde büyük bir sanayi sitesine sahipti. Hayvancılıkla uğraşanların haricindekiler, genellikle burada yer alan fabrikalarda çalışmış. Kayabaşı’nın en güzel mekanlarından birisi de Şamlar Piknik Mesire Alanı. Aynı zamanda Sazlıdere Barajı da bu bölge içerisinde yer alıyor. Neolitik dönemden kalan Yarımburgaz Mağaraları, hem turistlerin hem de sinemacıların her dönem ilgisini çekiyor.

Günümüzde meşhur Kayabaşı köyünün hızlı bir şehirleşmeyle beraber turistik bir yer haline geldiğini söylemek mümkün. Kayabaşı Mahallesi, Haymana yoluna oldukça yakın bir konumda yer alıyor. İlçe Taşpınar ve Karakaya mahalleleriyle de bizzat komşu durumunda.  Bizans ve Roma dönemlerinden kalma eserlere de tanıklık edeceğiniz Kayabaşı Mahallesi, geleneksel ve modern mimarilere de ev sahipliği yaptığı için yılın her dönemi yüzlerce yerli ve yabancı turistin ilgi odağında olmaya devam ediyor. Bölgede kiralık ev ve pansiyon açısından çok fazla seçenek söz konusu.

x