İzlanda Otelleri Ara

En uygun İzlanda otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz İzlanda otellerini listele.

  • Otel Bul
  • Rezervasyon Sorgula
Şehir, ilçe, tema, otel adı ara
Giriş ve Çıkış Tarihi
Giriş ve çıkış tarihini seçin
Konuk Sayısı
2 Yetişkin

İzlanda Hakkında

Avrupa’nın kuzeyinde bulunan bir ada ülkesi olan İzlanda, İskandinavya ile Grönland’ın arasında yer alıyor. Atlas Okyanusu’nun kuzey bölümünde konumlanan ülke, diğer kara parçalarına oldukça uzakta. İzlanda’nın başkenti ve en büyük şehri ise Reykjavik.

Yapılan son sayımlara göre nüfusu yaklaşık 350 bin civarında olan ülkede yaşayan halkın büyük bölümü İzlanda kökenli. Geride kalan azınlıkları ise genellikle Avrupa’dan gelen göçmenler oluşturuyor. İzlanda’da yaşayanlar genel olarak güneyde yer alan bölgelerde ve okyanus kıyısında yoğunlaşan şehirlerde yaşamını sürdürüyor.

Ülkede para birimi olarak İzlanda Kronası kullanılıyor ve trafik sağdan akıyor. İzlanda’da halkın büyük bölümü ülkenin dili İzlandaca’yı konuşuyor olsa da Danimarkaca, Almanca, İngilizce ve farklı kuzey lehçelerini konuşanlar da var. İlk olarak 861 yılında Norveç’ten gelen yerleşimciler tarafından keşfedilen adaya sonraki yıllarda Vikingler ile Danimarkalılar ve İngilizler gelerek yerleştiler. Hem siyasi hem de kültürel olarak tüm bu milletlerin etkisinde kalan İzlanda’da günümüzde de farklı kültürlerin izlerini birçok alanda görmek mümkün.

NATO’ya üye ülkeler arasında düzenli bir ordusu bulunmayan tek ülke olma özelliğini taşıyan İzlanda ayrıca önemli bir finans merkezi olarak da biliniyor. Son yıllarda yaşanan ekonomik krizin de etkisi ile bu özelliğini kısmen kaybetse de ülkenin finansal kuruluşları halen Avrupa’da önemli ölçüde söz sahibi.

İzlanda’nın büyük bölümü volkanik arazilerden meydana geliyor. Ülkede halen aktif olan 200’den fazla yanardağ arasında en ünlülerden biri ise 1490 metre yüksekliğe ulaşan Hekla Yanardağı.

İzlanda’da iklim genellikle yıl boyunca soğuk. Kar yağışı kısa süren yaz dönemi dışında ülkede neredeyse tüm yıl etkisini sürdürüyor. Bununla birlikte İzlanda’da etkili olan Gulf Stream sıcak su akıntısı, bölgede yaşanan iklimi önemli düzeyde yumuşatıyor. Ülke genelinde hava sıcaklıkları kış aylarında eksi değerlere düşerken yaz döneminde ortalama 10-11 derece civarında ölçülüyor. Haziran ayında ülkenin kuzeyinde yaklaşık 20 gün boyunca güneş hiç batmıyor.

Soğuk havanın da etkisiyle İzlanda’da bitki örtüsü olarak tundralar yaygın olarak görülüyor. Bazı bölgelerde ise ormanlara rastlamak mümkün.

Genel olarak hizmet sektörüne dayalı olan İzlanda ekonomisinde tarım iklim koşullarının elverişsiz olmasının etkisiyle ekonomide önemli bir yere sahip değil. Bununla birlikte ada ülkesi olmasının da avantajı ile ülkede balıkçılık oldukça gelişmiş durumda. İzlanda’da turizm de özellikle son yıllarda gelişme gösteren alanlardan biri. Ülkenin iç kesimlerinde yer alan termal tesisler ve İzlanda’nın renkli şehirleri her yıl Avrupa’nın farklı ülkelerinden gelen turistleri ağırlıyor.

Demiryolu ile ulaşım olanağı bulunmayan İzlanda’da en gelişmiş ulaşım seçenekleri arasında havayolu ve deniz taşımacılığı geliyor.

İzlanda Ülke Rehberi