2. Sayfa İsveç Otelleri Ara

En uygun İsveç otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz İsveç otellerini listele.

Şehir, ilçe, tema, otel adı ara
Giriş ve Çıkış Tarihi
Giriş ve çıkış tarihini seçin
Konuk Sayısı
2 Yetişkin

İsveç Hakkında

İskandinav yarımadasında yer alan İsveç, krallıkla yönetilen bir Avrupa ülkesi. Resmi adıyla İsveç Krallığı olarak da bilinen ülke, Avrupa’nın kuzeyinde konumlanıyor. Yüzölçümü olarak Kuzey Avrupa’nın en büyük ülkesi olarak bilinen İsveç, aynı zamanda Avrupa’nın en geniş ilk beş ülkesinden biri. Ülkenin sınır komşuları ise Finlandiya ve Norveç. İsveç ayrıca karşı kıyıda yer alan Danimarka’ya da Öresund Köprüsü ile bağlanıyor.

Ülkenin 10 milyona yaklaşan nüfusunun önemli bir bölümü büyük şehirlerde yaşıyor. Başkent Stockholm ise yaklaşık 2 milyonluk bir nüfusu barındırıyor. Başkentin dışında ülkenin diğer önemli büyük şehirleri ise Malmö ve Göteborg. Orta Çağ’dan günümüze bağımsız bir ülke olarak varlığını sürdüren İsveç üniter parlamenter monarşi ile yönetiliyor.

Ekonomik anlamda Avrupa’nın ve dünyanın en geliş ülkelerinden biri olan İsveç’te kulllanılan para birimi ise İsveç Kronu. Bununla birlikte ülkede özellikle büyük şehirlerde euro ile de ödeme yapma şansınız da var.

İklim koşulları bakımından üçe ayrılan İsveç’in kuzeyinde kutup iklimi ile ılıman iklim arasında bir geçiş iklimi olarak bilinen subarktik iklim, merkezinde daha nemli karasal iklim etkili. İsveç’in kıyılarında ise okyanus ikliminin izlerini görmek mümkün. Ülkede hava sıcaklığı kuzeyde yer alan konumuna karşın yıl boyunca çok düşük seviyelere inmiyor. Bunun birincil nedeni ise İsveç’te etkili olan ve hava şartlarının yumuşamasını sağlayan Gulf Stream okyanus akıntıları. Ülkenin konumu gün içinde yaşanan gece ve gündüz vakitlerini de etkiliyor. Örneğin İsveç’in en kuzeyinde yer alan bölgelerde yaz aylarında hiç gece yaşanmazken kış döneminde güneş hiç doğmuyor. Başkent Stockholm’de ise yaz aylarında gün ışığı neredeyse 17 saat boyunca şehirde yüzünü gösteriyor.

Ülkede yaz döneminde ortalama sıcaklık 25 derece iken soğuk geçen kış aylarında hava sıcaklığı ülke genelinde genellikle 0 derecenin altında ölçülüyor. İsveç’i ziyaret etmek için en uygun zaman aralığı ise haziran ve eylül ayları arasında yaşanan sıcak yaz günleri. Özellikle ülkenin kuzeyini ziyaret etmeyi planlıyorsanız, bu bölgede dondurucu soğukların yaşandığı kış aylarını tercih etmemeye özen göstermelisiniz.

Ülkenin ekonomisi genel olarak gelişmiş sanayi kollarına ve makine teknolojilerine dayansa da İsveç, hidroelektrik ve rüzgâr enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynakları konusunda dünyada öncü ülkelerden biri. Bu amaçla çok sayıda adım atan İsveç, 2015 yılında ülkede motorlu araç kullanımını tamamen yasaklamayı planlıyor.

Her yıl çok sayıda festival, fuar ve kutlamaya da sahne olan İsveç’te kutlanan özel günler ve önemli etkinlikler arasında yılbaşı, 6 Haziran’da kutlanan ve oldukça renkli görüntülerin yaşandığı İsveç Ulusal Bayramı ve Noel var. Ülkede ayrıca yine her yıl Avrupa’nın ve dünyanın farklı ülkelerinden katılımcıları çeken Stockholm Uluslararası Caz ve Blues Festivali ile Göteborg Film Festivali önemli organizasyonlardan bazıları. Haziran ayında düzenlenen İsveç Ralli Şampiyonası ise İsveç’te ralli tutkunlarını buluşturan etkinlikler arasında.

Genel olarak balık ve deniz ürünleri ağırlıklı bir mutfak geleneğine sahip İsveç’in iç kesimlerinde ve kuzey bölgelerinde kırmızı et ve patatesli yemekler de çok seviliyor. Ringa balığı, somon ve karides ülke mutfağında en çok tüketilen yeme içme alternatifleri arasında. Haşlanmış patates ve et suyu ile birlikte servis edilen İsveç köftesi de İsveç’i ziyaret edenlerin mutlaka tatması gereken lezzetlerden biri.

Yemeklerin yanında ise leziz şaraplar veya orman meyveleri ile hazırlanan meyve sularını tadabilir, dilerseniz İsveç’e özgü votka türlerini de deneyebilirsiniz.