Huy Otelleri Ara

En uygun Huy otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Huy otellerini listele.

Huy Hakkında

Çeşmeler ve heykeller şehri Huy, en eski Belçika şehirlerinden biri olup özgünlüğünü hala koruyor. Namur ve Liege kentleri arasında yer alan Huy, Meuse, Hoyoux ve Mehaigne nehirlerinin birleştiği noktada bulunuyor.

Roma dönemine kadar uzanan köklü bir geçmişe sahip şehir, Ortaçağ boyunca hem Belçika hem de Avrupa tarihi açısından önemli bir rol oynamış. Şehrin ismine ilk olarak 6. ve 7. Yüzyıla ait Latince belgelerde rastlanmış. Dağlarla tepelerle çevrili şehri gezerken göreceğiniz Huy Kalesi ise 15. Yüzyıldan bu yana şehrin sembolü. Tarihi boyunca şehrin parlayan yıldızı olan kale, II. Dünya Savaşı’nda Almanların hapishane ve ölüm kampı olarak kullanıldığından kötü anılara da sahip. 1957 yılında Meuse Nehri ve kale üzerine yapılan bir teleferikle hem kaleyi hem de şehir panoramasını kuşbakışı görebiliyorsunuz. Şehrin varlığıyla gururlandığı Huy Kalesi’nin yanında, tarihi gotik köprü, ana meydanda bulunan bakır çeşme Li Bassinia, Grand Place de, Huy şehrinin kültürünü tanımlarken örnek verilecek eserlerden. Huy’un tarihi merkezindeki yapılar 16. ve 17. yüzyılda yaygın olan Mosan tarzı bir mimariye sahip ve 16. Yüzyıla ait Hospice d'Oultremont de bu mimarinin en ışıltılı örneklerinden.  Şehirde 12. ve 13. yüzyıldaki altın çağlarını yansıtan birçok kilise de bulunuyor. Meuse Nehri’nin doğu kıyısındaki 14. Yüzyıla ait Gotik Collegiate Kilisesi muhteşem vitray pencereleriyle ünlüyken, Kent müzesinde de şehrin işlemecilik sanatını yansıtan yerel eserler görebiliyorsunuz.

Bakır, kalay gibi maden işlemeciliğiyle cezbedici bir şehir olan Huy’da pek çok kuyumcu ile kalaylı kaseler, kadehler, sürahiler ve nice özgün hediyelik eşya satan butikler göreceksiniz. Küçük sokakları, teras kafeleri ve ışıl ışıl vitrinli bu butiklerinin yanında Meuse Nehri’nde yapacağınız bir tekne turu da unutamayacağınız şehir detaylarından olacak.

Namur veya Liege’den tren hattıyla yarım saatte kolayca ulaşabileceğiniz şehre en yakın havaalanı ise Liege Havaalanı. Havaalanı ile şehir merkezi arasındaki mesafe 27 kilometre olup, başta tren olmak üzere, taksi veya kiralık araçla da ulaşım sağlayabiliyorsunuz.

x