Hırvtistan Otelleri Ara

En uygun Hırvtistan otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Hırvtistan otellerini listele.

Şehir, ilçe, tema, otel adı ara
Giriş ve Çıkış Tarihi
Giriş ve çıkış tarihini seçin
Konuk Sayısı
2 Yetişkin

Hırvtistan Hakkında

Resmi adı Hırvatistan Cumhuriyeti olan Hırvatistan, Orta Avrupa, Adriyatik Denizi ve Balkanların kesişim noktasında yer alan bir Avrupa ülkesi. Coğrafi konumu ile de Avrupa'da önemli bir yere sahip olan Hırvatistan’ın doğusunda Sırbistan; güneydoğusunda Bosna Hersek'in kuzeybatısında Slovenya, kuzeydoğusunda Macaristan, güneyinde ise Karadağ ve Adriyatik Denizi bulunuyor.

Resmi dili Hırvatça olan ülkede kullanılan para birimi ise kuna. 20 farklı idari bölgeden oluşan Hırvatistan'ın başkenti ise Zagreb. Yaklaşık 4,5 milyona yakın nüfusa sahip Hırvatistan, Avrupa’da en yüksek hayat standartlarının olduğu ülkelerin başında geliyor. Ülkenin hem endüstri hem de turizm sektörlerinden büyük gelir sağladığı diğer önemli şehirleri, Rijeka, Fiume, Zadar, Sibenik ve Dubrovnik.

Ülke ekonomisinin büyük bir çoğunluğunu turizm, sanayi, madencilik ve tarım oluşturuyor. Hırvatistan’da turizm endüstrisi oldukça gelişmiş ve ülke gelirinin yaklaşık %20’sini oluşturuyor. Ülkeye gelen turistlerin çoğu Adriyatik Denizi kıyılarını tercih etse de; iç kesimlerde kalan şehirlerin ziyaretçisi de bir hayli fazla.

Ülkenin tarihi kasabası olan Opatija, turizm açısından da önemli bir rol oynuyor; çünkü bu yerleşim yeri, aynı zamanda Hırvatistan’ın ilk tatil kasabası. Tarım sektöründe ise üzüm ve turunçgiller olarak en önemli iki ürünün yetiştiricisi olan ülkenin bu anlamda en verimli topraklarının olduğu şehri Slavonya. İç kesimlerinde ılık ve yağmurlu bir karasal iklimin hakim olduğu ülkede yazları sıcak; kışları ise soğuk ve kurak geçiyor. Ülkenin kıyı kesimlerinde ise Akdeniz iklimi görülüyor.

Ülkede düzenlenen festival ve etkinliklerin büyük bir kısmını müzik organizasyonları oluşturuyor. Özellikle Crotia Müzik festivalleri ile SONUS Festivali gibi birçok festival, yerli halka ve turistlere açık olarak düzenleniyor. Geleneksel Hırvat müziği ve kıyafetlerinin renkli görüntülerle harmanlandığı festivaller neredeyse her ay ve farklı şehirlerde düzenleniyor.

Hırvatistan mutfağı, 20 farklı bölgesinde de çeşitlilik gösteriyor. Dolayısıyla çok çeşitli ve zengin bir mutfağa sahip olan ülkenin herhangi bir noktasında birden fazla kültüre ait yemekleri tatmanız mümkün. Kıyı bölgelerinde Yunan, Roma ve diğer Akdeniz mutfaklarından olan deniz mahsulleri ve sebze yemeklerine; Hırvatistan’ın iç kısımlarında kalan bölgelerinde ise Macar, Avusturya ve Türk mutfakları ile benzerlik gösteren Hırvat yemeklerine rastlamanız olası.

Şarap sektöründe de ün salmış olan Slavonya bölgesinde ise dünyada eşi benzeri olmayan beyaz şaraplarının tadına bakabilirsiniz. Hırvatistan’a seyahat planlarınızı yaparken en uygun seferleri Enuygun.com'dan karşılaştırabilir, en uygun ve avantajlı bileti kolayca bularak satın alabilirsiniz. Hırvatistan, Türk vatandaşlarına vize uygulayan ülkeler arasında. Bu nedenle ziyaretinizden önce vize işlemlerinizi tamamlamanızda fayda var.