Güzelyurt Otelleri Ara

En uygun Güzelyurt otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Güzelyurt otellerini listele.

Güzelyurt Hakkında

Kapadokya ve Nevşehir turunuzda günübirlik gezebileceğiniz yerlerden biri olan Güzelyurt, Aksaray ili sınırları içerisinde yer alıyor. Tarihi kalıntıları görme ve yeni kültürleri tanıma gibi bir merakınız varsa eğer Güzelyurt’u mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Aksaray’ın 7 ilçesinden biri olan Güzelyurt’un her köşesinde tarihi binalar, sokaklar ve antik kalıntılar bulunuyor. İlçede gezilecek en güzel yerlerden olan Bahattin Samanlığı Kilisesi, Belisırma Köyü’nde yer alıyor. Dik bir kaya üzerinde bulunan Karagedik Kilisesi de ilçenin en dikkat çekici yapılarından. Bir diğer ünlü kilisesi ise tarihi 10.-12. yüzyıllara kadar uzanan Pürenli Seki Kilisesi. Göz kamaştıran fresklerin bulunduğu kilise, Güzelyurt’ta özellikle Hıristiyan turistlerin en çok ziyaret ettiği yer. Güzelyurt’a 15 km mesafede yer alan Ağaçaltı Kilisesi ise Ihlara Vadisi’nin girişinde mükemmel bir konuma sahip. Esas girişi toprak altında kalan kiliseyi ilk bakışta sıradan bir mağaraya benzetebilirsiniz ama içine girdikten sonra göreceklerinize hayran kalacaksınız. Güzelyurt’ta gezilecek diğer yerler, Belisırma Köyü’nde bulunan ve 1283-1295 yılları arasında inşa edilmiş olan Kırkdamaltı Kilisesi, Aşağı Mahalle’de yer alan ve Osmanlı döneminde camiye dönüştürülen Aziz Gregorius Kilisesi, her sokak arasında karşınıza çıkacak olan şirin Güzelyurt evleri, Ziga Kaplıcaları, Selime Katedrali ve Peribacaları, Ihlara Vadisi ve Manastır Vadisi.

Aksaray şehir merkezinden 35 km, Niğde merkezden 80 km ve Nevşehir merkezden 70 km uzaklıkta konumlanan Güzelyurt’a ulaşmak için öncelikle buraya en yakın havalimanı olan Nevşehir Kapadokya Havalimanı’na gelmeniz gerekiyor. Nevşehir Kapadokya Havalimanı, Güzelyurt’tan yaklaşık 75 km mesafede yer alıyor. Havalimanına vardıktan sonra havalimanı taksilerini kullanabilir veya araç kiralayarak 1-1,5 saatte Güzelyurt’a ulaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra Güzelyurt’a karayoluyla ulaşacaklar, Nevşehir ve Aksaray varışlı şehirlerarası otobüslerin seferlerine göz atabilir.

Güzelyurt Galeri

x