Giza Otelleri Ara

En uygun Giza otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Giza otellerini listele.

  • Otel Bul
  • Rezervasyon Sorgula
Şehir, ilçe, tema, otel adı ara
Giriş ve Çıkış Tarihi
Giriş ve çıkış tarihini seçin
Konuk Sayısı
2 Yetişkin

Giza Hakkında

Resmi adı Al-Jīzah olan Giza, Nil Nehri’nin batı tarafında yer alan Mısır’ın gizemli olaylarıyla adından sıklıkla söz ettiren ünlü şehirlerinden biri. Sınırları içerisinde barındırdığı üç büyük piramitle sayısız turistin ilgisini çeken Giza’da Milattan Önce 2560 yılında inşa edilen Büyük Piramit, uzun süre nasıl inşa edildiği ve içinde bazı gizemli olayların gerçekleştiği konusunda tartışmalara konu olduğundan sadece turistlerin değil, bilim insanları, tarihçiler ve arkeologlarla birlikte mühendislerin de ilgi odağında olmayı başarmış. Hala tamamı keşfedilememiş olan bu piramitlerde pek çok kral mezarı ve tapınak bulunurken çevresinde ise büyük bir hendek ve müze yer alıyor.

Piramitlerin yanı sıra bu bölgede mutlaka görülmesi gereken şeylerden bir diğeri de efsanevi yaratıklardan biri olarak tasvir edilen meşhur Sfenks heykelleri. Kafası insan ve bedeni ise aslan olarak resmedilen Sfenksler, kireçtaşından oyularak 75 metreden yüksek olarak inşa edilmiş. Bu Sfenksler zamanında oradan geçenlerden sorduğu bilmeceleri bilemeyenleri yemesiyle efsaneleşerek bugüne kadar adını duyurmayı başarmış.

Açık hava müzesi olarak kabul edilen bu bölge aynı zamanda Giza Platosu olarak da biliniyor. Giza Platosu üzerinde deveyle veya arazi araçlarıyla gezintiye çıkabilirsiniz. Bunun yanı sıra Mikerinos, Kefren ve Keops-Giza piramitleri ve Sfenks heykelleri dahil olmak üzere plato üzerindeki eserleri fotoğraflayabilirsiniz.

Ayrıca Keops Piramidi yakınlarında bulunan Güneş Teknesi Müzesi’ne de mutlaka uğramanızı tavsiye ediyoruz. Firavun Khufu’nun öldükten sonra kullanması için tasarlanmış olan bu tekneler 1954 yılında keşfedilmiş. Paramparça halde bulunan iki teknenin yeniden onarılması gerekmiş. Ancak özgün haline yakın bir şekilde yeniden inşa edilen tekneler bugün hala ziyarete açık. Tüm Giza bölgesi için özel olarak düzenlenen turlara katılmanız da mümkün. Bu turların büyük bir kısmı gezi güzergahına çok yakın bir mesafede bulunan Kahire’yi de dahil ediyor.