Eyyübiye Otelleri Ara

En uygun Eyyübiye otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Eyyübiye otellerini listele.

Şehir, ilçe, tema, otel adı ara
Giriş ve Çıkış Tarihi
Giriş ve çıkış tarihini seçin
Konuk Sayısı
2 Yetişkin

Eyyübiye Hakkında

Eyüp Peygamber’in yaşanmışlıklarından dolayı bu adı alan ve Şanlıurfa’nın en turistik ilçelerinden biri olan Eyyübiye’ye gidecek olursanız, seyahatinize 1940 senesinde tiyatro olarak kullanılan Kurtuluş Müzesi ile başlayabilirsiniz. Günümüzde müzenin bir bölümünde dönem dönem konserler de gerçekleşiyor. Bunun yanı sıra 1956’da kiliseden camiye çevrilen tarihi Fırfırlı Cami de kesinlikle görülmeye değer. Kilise olarak inşa edilen ve 1993’te camiye çevrilen Selahaddin Eyyubi Camii; caminin hemen karşısında yer alan, haremlik ve selamlık bölümleri bulunan Küçük Hacı Mustafa Hacıkamiloğlu Konağı, muhteşem Balıklıgöl’ü çevreleyen, “Savaşçı Amazon Kraliçelerinin Tanımlı Olarak Mozaiğe Resmedilmiş Dünyadaki Tek Örneği” olma unvanına sahip Haleplibahçe Mozaikleri’ni de görebilirsiniz.

Şanlıurfa’nın 13 ilçesinden biri olan Eyyübiye, aynı zamanda nüfus olarak da en kalabalık ilçe olma özelliğini taşıyor. Şüphesiz Eyyübiye turunuzun en özel duraklarından biri olacak Balıklı Göl’ün hikayesini yerinde dinleyebilir, gün boyu bu civardaki tarihi yapıları keşfedebilirsiniz. Balıklı Göl’ün yanında konumlanan Halil-Ür Rahman Camisi (Döşeme Camisi), gölün güney kesiminde konumlanan Aynzeliha Gölü’nü de rotanıza dahil etmeyi unutmayın. 150 metrekarelik bir alanı kaplayan Aynzeliha Gölü’nden sonra yönünüzü, şehrin simgesi haline gelmiş ve tarihi 12 bin yıl öncesine kadar uzanan bir yapı üzerine inşa edilmiş olan Urfa Kalesi’ne çevirebilirsiniz. Urfa Kalesi’ni Aynzeliha Gölü’ne bağlayan tünelin içinden de geçmeniz mümkün.

Dergah Platosu içerisinde yer alan ve Eyyübiye’den kolaylıkla ulaşım sağlayabileceğiniz Mevlid-i Halil Cami ve Mağarası’nı, imkanınız varsa bir rehber eşliğinde gezmenizde fayda var. Şanlıurfa’dan sevdiklerinize hediyelik bir şeyler almak isterseniz, ilk adresiniz 1887 senesinde Hartavizade Hüseyin Ferideddin tarafından yaptırılan Bakırcılar Çarşısı olmalı. Şanlıurfa’nın Hanlar Bölgesi’ndeki Gümrük Hanı’nda ise hem alışveriş yapabilir hem de yeme içme mekanlarında Urfa mutfağına özgü lezzetler tadabilirsiniz. Alaca Han olarak da bilinen Gümrük Han, Kanuni Sultan Süleyman tarafından 1563 senesinde inşa edilmiş. 2002 senesinde “Vali Kemalettin Gazezoğlu Kültür Merkezi” olarak hizmete giren ve Ellisekiz Meydanı’nın kuzeydoğusunda yer alan Reji Kilisesi’ni (Aziz Petrus ve Aziz Paulus Kilisesi) gördükten sonra  Eyyübiye ilçe merkezinde bulunan Ulu Cami’yi ziyaret edebilirsiniz. Zengiler tarafından 1170-1175 yılları arasında inşa edilen Ulu Cami’nin minaresine Cumhuriyet Dönemi’nde eklenen saati mutlaka görmelisiniz. Gezebileceğiniz tüm bu yerlere bölgedeki Şanlıurfa otelleri konaklamanızda kolaylıkla ulaşabilirsiniz.