Etyopya Otelleri Ara

En uygun Etyopya otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Etyopya otellerini listele.

Şehir, ilçe, tema, otel adı ara
Giriş ve Çıkış Tarihi
Giriş ve çıkış tarihini seçin
Konuk Sayısı
2 Yetişkin

Etyopya Hakkında

Resmi adıyla Etiyopya Demokratik Halk Cumhuriyeti, Doğu Afrika’da yer alan; kuzeyden Sudan ve Eritre ile, doğudan Cibuti ve Somali ile, güneyden Kenya ile, batıdan Sudan ile sınır komşusu olan bir ülke. Afrika’nın en eski bağımsızlığına kavuşmuş devleti olan Etiyopya, takvimin ilk yıllarından beri köklü bir geleneğe sahip. Bağımsızlığını kazandıktan sonra ayrı bir devlet olarak bugünlere kadar gelebilmiş olan Etiyopya’ya ilk yerleşen kabileler arasında Hamiler ve Sudanlılar yer alıyor.

İdari olarak 9 bölge ve 2 belediyeden meydana gelen ülkenin başkenti ise Addis Ababa. Başkenti dışındaki diğer önemli şehirleri ise; Adama, Aksum, Bahir Dar Dire Dawa, Gondar, Harar, Lalibela ve Mekele. 46 milyona yakın nüfusa sahip olan ülkenin resmi dilinin Amharca. Ayrıca ülkede Tigrinya, Oromigna, Guaragigna, Somali, Arapça ve İngilizce dilleri de yaygın olarak kullanılıyor. Nüfusun yaklaşık %35’ini Amharalar oluşturuyor. Ülkede kullanılan para birimi ise Etiyopya Birri.

arıma dayalı bir ekonomisi olan Etiyopya, özellikle kahve üretiminde dünyada önemli bir rol oynuyor. Son yapılan araştırmalara göre, ülkedeki 15 milyondan fazla insan, geçimini kahve üretiminden sağlıyor. Aynı zamanda hayvancılık da bir hayli gelişmiş durumda olan ülkenin başlıca ihraç ettiği ürünler arasında büyükbaş hayvanlar, deri, post, yağlı tohumlar, baklagiller, altın ve kahve yer alıyor.

Halkın %90’ının kırsal alanlarda yaşaması, tarım sektörünün büyümesine ve gelişmesine büyük ölçüde yardımcı oluyor. Maden kaynakları açısından fakir olsa da tarım sektörü, bu eksikliği fazlasıyla gideriyor. Sanayi alanında ise dokuma, deri, mobilya, çimento ve kimyasal maddelerin üretim faaliyetlerinde bulunuyorlar.

Tropikal muson ikliminin hakim olduğu Etiyopya’da uzun süren ve sert rüzgarlarla geçen muson yağmurlarına sıkça rastlanıyor. Sıcaklık genelde tüm yıl boyunca 20 ile 40 derece arasında değişkenlik gösteriyor. Enlem itibariyle ülke subekvatoral ve tropikal iklim kuşağı üzerinde bulunuyor. Ülkedeki yağış ortalaması ise bölgelere göre değişiklik gösteriyor.

Ülkede düzenlenen festivaller, köklü bir kültüre sahip olan Etiyopya’da tam bir bayram havasında geçiyor ve birçok turist tarafından da ilgi görüyor. En popüler festivalleri arasında her yıl 7 Ocak'ta kutlanan Etiyopya Noeli, 2 Mart’ta kutlanan Asowa Muharebesi, mart ve nisan aylarında kutlanan Paskalya, her aralık ayında Etiyopya’nın Arba Minch kentinde düzenlenen Arba Minch Müzik ve Dans Festivali bulunuyor.

Baharatların ve özel sosların büyük bir öneme sahip olduğu geleneksel Etiyopya mutfağındaki yerel yemekleri genelde acı soslarla harmanlanmış bir şekilde pişirilerek sunuluyor. Etli yemekler ise mutfağın olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Tahılla yapılan bir tür ekmek olan injero adındaki yiyecekleri, shiro wat adındaki sebze güveçleri, ülke mutfağının en popüler lezzetlerinin başında geliyor. Hint ve Asya gibi dünya mutfaklarından lezzetler sunan restoranlara ülkenin her köşesinde rastlamanız olası. 

Umuma mahsus pasaport sahibi Türk vatandaşlarının ülkeye giriş için vize alması gerekiyor. Eritre’ye olan seyahatiniz için uçak bileti araştırmalarınızda Enuygun.com'dan yararlanabilir ve biletiniz kolayca satın alabilirsiniz.