Esentepe Otelleri Ara

En uygun Esentepe otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Esentepe otellerini listele.

Esentepe Hakkında

Girne’nin doğusunda, Alagadi olarak anılan bölgede konumlanan Esentepe, Kuzey Kıbrıs’ın deniz ve güneş kokan dokusunun bir parçası. Hiç bitmeyen yaz mevsimiyle bir tatil atmosferine sahip bu güzel kasaba, Beş Parmak Dağları’nın mavi Akdeniz’le buluştuğu noktada yer alıyor. Geçmişten gelen efsanelere göre,Truva Savaşı’ndan sonra Grek savaşçılarının bu manzaraya vurulup kasabaya yerleştiği söyleniyor.

Antik çağlara uzanan köklü tarihinden birçok iz göreceğiniz kasabanın özellikle de muhteşem plajlarından, günümüzde camiye dönüştürülmüş eski kilisesinden, sakin havasının yanında bol eğlence sunan ışıltılı sokaklarından etkileneceksiniz. Esentepe’nin çok yakınında yer alan Alagadi Plajı sessizliğiyle Akdeniz’in dalga seslerini en iyi dinleyebileceğiniz yerlerden. Altın rengindeki ince kumlarıyla tıpkı tropik bir yer gibi görünen plajın sakinliğini korumak için su sporlarının yapılmasına izin verilmiyor. Haziran-Temmuz aylarında deniz kaplumbağaları yumurtalarını bıraktığı için de özel olarak korunuyor. Esentepe’nin 8 kilometre güneyinde kalan bir vadide konumlanan Antiphonitis Manastırı ise kasabanın en önemli tarihi eseri. M.S. XII. Yüzyıla ait kilise Meryem Ana’ya adanmış olup, özellikle de M.S. XII. ve XV. Yüzyıl arasında yapılan İncil tasvirleriyle dolu renkli freskleriyle dikkat çekiyor.

Kasabada en yaygın olarak yapılan spor golf olup, 18 delikli uluslararası standartlarda sahaları ve golf akademisiyle Kuzey Kıbrıs’ın golf merkezi olarak anılıyor. Modern tesisleri ile gelenekselliği korunmuş yapıların iç içe geçtiği kasabada nüfusun çoğunu ise sürekli veya tatil için gelen İngilizler oluşturuyor.  Kuzey Kıbrıs’ta ev, özellikle de villa kiralayıp tatil yapmak isteyenler için çok uygun bir lokasyon olan Esentepe’de genellikle her yıl gelen müdavimlerle karşılaşıyorsunuz.  

Esentepe’den Girne’nin merkezine araçla yarım saatte ulaşmanız mümkün. Kasabaya en yakın havalimanı ortalama bir saat sürüş mesafesindeki Kuzey Kıbrıs Ercan Havalimanı. Kasaba ile Güney Kıbrıs’taki Larnaka Havalimanı arasında ise ortalama 1,5 saat sürüş mesafesi bulunuyor. Transferleri taksi, servis kullanarak gerçekleştirebiliyor, dilerseniz araç kiralayabiliyorsunuz.

x