Ekvador Otelleri Ara

En uygun Ekvador otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Ekvador otellerini listele.

Şehir, ilçe, tema, otel adı ara
Giriş ve Çıkış Tarihi
Giriş ve çıkış tarihini seçin
Konuk Sayısı
2 Yetişkin

Ekvador Hakkında

Güney Amerika’nın batı kısmında, Pasifik Okyanusu’nun hemen kıyısında yer alan Ekvador, tam olarak Peru ile Kolombiya arasında bulunuyor. Kuzeyinde Kolombiya, doğu ve güneyinde Peru, batısında ise Büyük Okyanus’un yer aldığı ülke, coğrafi konumu ve sınır komşuları açısından büyük bir öneme sahip.

15. yüzyılın ilk yarısında dağlık bölgelerde yaşayan beş yerli kültür ile kıyılarda yaşamını sürdüren iki yerli kültürün birleşimi sonucu Ekvador Cumhuriyeti’nin ilk temelleri atıldı. O dönemlerde ülkenin günümüzdeki başkenti olan Quito, önemli bir İnka şehri ve ticari merkez haline geldi. 1531 yılında ise İspanyol Francisco Pizarro, bugünkü Ekvador kıyılarına gelerek yerleşti. Tam anlamıyla 13 Mayıs 1830 tarihinde bağımsızlığını ilan ederek bir devlet haline gelen Ekvador, bugüne dek birçok iç karışıklık ve iç savaşla karşı karşıya kalmıştır.

Başkanlık tipi cumhuriyet yönetimine sahip olan ülke, idari olarak 22 bölgeden oluşuyor. Ülkenin başkenti Quito ise Ekvador’un en köklü yerleşim yerlerinin başında geliyor. Başkenti dışındaki önemli şehirleri arasında ise Guayaquil, Cuenca, Machala ve Portoviejo yer alıyor. Ülkedeki resmi dil İspanyolca fakat halk arasında Kızılderili dilleri de yaygın olarak kullanılıyor.

Nüfusu ise yaklaşık olarak 11,5 milyon olan Ekvador’un resmi para birimi Sucre. Başlıca geçim kaynağı ziraat olan Ekvador; muz ihracatında dünyada ilk sırada yer alıyor. Tropik iklime elverişli olan ve neredeyse tüm tarım ürünlerinin ihracatını yapan ülkede diğer başlıca tarım ürünlerinden bazıları; kauçuk, şekerkamışı, portakal, hindistancevizi, pirinç, kahve ve kakao. Endüstride de bir hayli gelişmiş olan ülkede petrol ürünleri, kimyasal maddeler, kumaş ve dokumadan da gelir sağlanıyor.

Son olarak da turizm alanında görülmeye değer ülkeler arasında yer alan Ekvador, özellikle hava sıcaklığının normal seyrettiği aylarda birçok turist tarafından ziyaret ediliyor.

Bilhassa Costa adındaki kıyı bölgeleri, ülkenin turizmden gelir sağladığı en önemli yerleri. İklim çeşitliliğinin büyük ölçüde görüldüğü Ekvador’da rakımın yüksek olması, iklimi oldukça etkiliyor. Ülke genelinde nemli tropikal iklimin hüküm sürmesinin yanı sıra And Dağları'na yaklaşıldıkça karasal iklimin etkileri görülüyor. Pasifik kıyılarındaki sıcaklık ise iç kesimlere göre çok daha yüksek oluyor.

Ülkede yoğun ilgi gören festivallerin başında her kasım ayında gerçekleşen Mama Negra ile her haziranda düzenlenen Otavalo geliyor. Yemek türleri açısından çeşitliliğe sahip olan Ekvador mutfağı, tropik meyveler bakımından da oldukça leziz seçenekler sunuyor. Tarımsal zenginliğinin üst düzeyde olması nedeniyle ülke mutfağı da bir o kadar ülkeye özgü ve dünya mutfağında önemli bir yere sahip.

Güney Amerika kültürü ve mutfağının izlerine rastlayabileceğiniz Ekvador’da özel baharat ve soslarla harmanlanmış yemekler fazlasıyla lezzetli. En ünlü yemeklerinden biri ola Locro de papa, avakado, patates ve peynirle yapılan bir çeşit çorba. Bir diğer geleneksel yemeği olan Ceviche ise deniz ürünlerinin karışımından yapılan güzel bir kokteyl. Domuz eti, tavuk, sığır eti, sayısız çeşitte olan tahıllar, patates, pirinç, birçok yemeğin yapımında kullanılan başlıca malzemeler arasında bulunuyor.

Umuma mahsus pasaport sahiplerinin 90 güne kadar olan turistik amaçlı seyahatlerinde vizeden muaf tutulduğu Ekvador’a yapacağınız ziyaretiniz için en uygun uçak biletlerini bularak karşılaştırma yapabileceğiniz Enuygun.com’un sunduğu fırsatlardan faydalanabilirsiniz.