Cork Otelleri Ara

En uygun Cork otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Cork otellerini listele.

  • Otel Bul
  • Rezervasyon Sorgula
Şehir, ilçe, tema, otel adı ara
Giriş ve Çıkış Tarihi
Giriş ve çıkış tarihini seçin
Konuk Sayısı
2 Yetişkin

Cork Hakkında

İrlanda’nın, Dublin ve Belfast’tan sonra üçüncü büyük şehri olan Cork, Lee Nehri üzerinde yer alıyor. Kente şeklini veren en büyük doğal güç olarak göze çarpan Lee Nehri, ülkenin batısında iki kola ayrıldıktan sonra doğuda tekrar birleşiyor. Ve Cork’un kent merkezi, bu iki kol arasında kalan adada yer alıyor. Lee Nehri, denize döküldüğü yerde bu kez de doğal bir liman oluşturuyor ve bu liman dünyanın en büyük doğal limanları arasında gösteriliyor.

Şehir adını ‘bataklık bölge’ anlamına gelen İrlandaca ‘corcach’ kelimesinden alıyor. Cork, kentin ilk başpiskoposu olarak anılan Aziz Finbarr tarafından 6. yüzyılda bir manastır yerleşimi olarak kuruldu. 915-922 tarihleri arasında, şehrin bulunduğu coğrafyada hüküm süren Vikingler’in bir ticaret limanı kurmasıyla birlikte kentsel kimlik kazanmaya başladı. Ardından hızla büyümeye başlayan şehir, İskandinav Ticaret Ağı içerisinde önemli bir konuma yerleşti.

Cork, günümüzde ülkenin en önemli sanayi ve ticaret merkezlerinden biri olmaya devam ediyor. Elektronik, telekomünikasyon, bilişim ve ilaç, kentin son yıllarda yükselen sektörleri arasında yer alıyor. İngiliz taht mücadelesi Güller Savaşı’ndaki tutumu ile ‘isyancı devlet’ damgası vurulan ve İrlanda İç Savaşı’ndaki rolü ile kentlilerin gözünde ‘gerçek başkent’ konumunda bulunan Cork, tarihsel derinliği ve kültürel zenginliği ile uzun yıllardır gezginlerin ilgisini çekiyor. 2005 yılının Avrupa Kültür Başkenti olan Cork, barındırdığı tarihi eserlerle ve cezbedici kentsel sunumuyla, ülkenin kültür ve tarih turizmi açısından en ünlü kentleri arasında yer alıyor. İrlanda’nın en çarpıcı klasik mimari eserlerine ev sahipliği yapan şehirde, özellikle 18. ve 19. yüzyıllarda kırmızı kumtaşından yapılan evler göz alıcı bir mimari doku oluşturuyor. St. Finbarr Katedrali, İngiliz Pazarı, Belediye Binası, Blarney Şatosu ve Blarney Taşı, Blackrock Kalesi, Cezaevi, Cork Halk Müzesi, Crawford Sanat Galerisi ve St. Anne Kilisesi kentin en popüler turistik mekanları arasında bulunuyor. Sıcak ve ılıman iklim etkilerinin hakim olduğu şehir, yıl boyunca bol yağışa ve yumuşak sıcaklık geçişlerine sahne oluyor. Cork Havaalanı şehrin 6,5 km. güneyinde bulunuyor.