Cezayir Otelleri Ara

En uygun Cezayir otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Cezayir otellerini listele.

Şehir, ilçe, tema, otel adı ara
Giriş ve Çıkış Tarihi
Giriş ve çıkış tarihini seçin
Konuk Sayısı
2 Yetişkin

Cezayir Hakkında

Cezayir Hakkında Resmi adı Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti olan ve toplamda 48 bölgeden oluşan Cezayir, Kuzey Afrika'nın en önemli merkezlerinden biri. Afrika kıtasının yüzölçümü olarak Sudan’dan sonra ikinci büyük ülkesi Cezayir’in ismi, Arapçada (El Jajair) “adalar” anlamına geliyor. Afrika’nın ikinci büyük ülkesi Cezayir aynı zamanda kıtanın en modern ülkelerinden biri olarak kabul ediliyor.

Ülke, Afrika’nın kuzeyinden başlayarak Akdeniz boyunca uzanıyor. Çölleri, Akdeniz iklimi, kültürü, yemekleri, doğal gaz, petrol ve tarım üretimi açısından dünya genelinde ün salmış olan Cezayir’in tarihi, 1200'lü yıllara kadar uzanıyor. O yıllarda bölgeye gelen Fenikeli tüccarlar, aynı zamanda ülkenin temellerini atan yerleşimciler. Afrika kıtasının en zengin ülkelerinden biri olan Cezayir, doğal gaz üretiminde dünya beşincisi ve ihracatında ise dünya dördüncüsü. Petrol üretiminde de ilk beşte yer alan Cezayir’in temel geçim kaynaklarından bir diğeri ise tarım. Özellikle Akdeniz bitkilerinin yetişebileceği tarıma elverişli toprakların bolca bulunduğu ülke, günümüzde bakla tarımında dünya birincisi. Turizm sektöründen de bir hayli kazanç sağlayan ülkede etnik ve kültürel turizme yönelik birçok tarihi yer ve tatil beldesi bulunuyor.

Kuzeydoğusunda Tunus, doğusunda Libya, güneydoğusunda Nijer, güneybatısında Moritanya ve Mali, batısında ise Fas ve Batı Sahra bulunan Cezayir topraklarının üçte ikisi Sahra Çölü ile kaplı. Kuzey kısımlarında Akdeniz iklimi, güneyinde ise çöl iklimi hakim olan ülkede en yoğun sıcakların yaşandığı aylar, ağustos ve temmuz. Ülkenin en önemli şehri ve aynı zamanda başkenti olan Cezayir, önemli bir liman kenti ve deniz turizmi ile ticaretinin büyük bir kısmı bu kentten karşılanıyor.

Ülkenin gerek turizm gerekse modern ve refah seviyesi olarak üst düzeyde olan diğer önemli şehirleri arasında ise Oran, Konstantin ve Annaba yer alıyor. Resmi dilin Arapça olduğu fakat Fransızca ve Berber dillerinin de konuşulduğu Cezayir nüfusunun %80’ini Araplar oluşturuyor. Arap ve Akdeniz kültürünün harmanlanmış halini ve mükemmel uyumunu Cezayir’in restoranlarında, sokaklarında, festivallerinde; kısacası hemen hemen her yerinde görmeniz olası. Büyük organizasyonlara imza atan Cezayir’de düzenlenen festivallerin birçoğu müzik temalı. Dünyanın birçok yerinden ziyaretçi çeken Cezayir festivallerinden bazıları; Uluslararası Arap Film Festivali, Uluslararası Endülüs Müziği ve Kadim Müzikler Festivali ve her yıl eylül ayında düzenlenen Festival du Ra, / Oran Müzik Festivali.

Geleneksel Cezayir yemeklerinin büyük bir kısmı Akdeniz mutfağının en sevilen yemekleriyle benzerlik gösteriyor. Cezayir mutfağının en çok sevilen yemekleri arasında buğdaydan yapılan et ya da sebze eşliğinde servis edilen “kuskus” ve biber, soğan ve sarımsak ile yapılan “şakşuka” yer alıyor.

Cezayir’e giriş için Türk vatandaşlarına uygulanan vize prosedürleri nedeniyle ülkeye yapacağınız ziyaretinizden önce vizenizi Cezayir Konsolosluğu’ndan almanız gerektiğini de unutmayın.

Cezayir Semtleri