Cebelitarık Otelleri Ara

En uygun Cebelitarık otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Cebelitarık otellerini listele.

Cebelitarık Hakkında

İngiltere’nin Avrupa kıtasında yer alan tek denizaşırı toprağı olan Cebelitarık, İber Yarımadası’nın güneyinde yer alıyor. Antik çağlar boyunca ‘’Calpe’’ olarak anılan bölgenin 711 yılında Tarık Bin Ziyad tarafından ele geçirilmesi nedeniyle bu adı alan Cebelitarık bazı kaynaklarda ‘’Cebelü’l feth’’ olarak da biliniyor.

Tarihi boyunca Beni Ahmer Devleti, İspanya Krallığı, Britanya gibi farklı devletlerin egemenliği altına giren Cebelitarık topraklarında tüm bu medeniyetlerin izlerini bugün de görmek mümkün. Zaman zaman İspanya, bölge toprakları üzerinde hak iddia etse de Cebelitarık halkı yapılan referandumların sonucunda İngiltere yönetiminde kalmayı tercih etmiştir.

Ülkede resmi dil İngilizce. Bununla birlikte İspanyolca ve bazı yerel diller de Cebelitarık’ta belirli topluluklar tarafından yaygın olarak konuşuluyor. Ülkenin 30 binden biraz fazla nüfusunun en büyük bölümünü İngilizler oluşturuyor. Cebelitarık’ta yaşayan diğer topluluklar ise İspanyol, İtalyan ve Portekiz kökenlilerden meydana geliyor. Ülkede ayrıca tüm bu grupların yanı sıra Malta kökenli yerleşimciler de var.

Cebelitarık’ın başkenti ülke ile aynı adı taşıyan Cebelitarık. Stratejik olarak önemli bir noktada bulunması ve ticari açıdan avantajlı olması nedeniyle İspanya yönetimi zaman zaman Cebelitarık’ı sınırlarına katmak istese de ülke halkının düzenlenen referandumlar sonucunda İngiltere yönetimini tercih ettiği biliniyor.

Efsaneye göre Herkül’ün Atlas Dağları’nı ikiye ayırarak Akdeniz ve Atlas Okyanusu’nu ayırdığına, böylece Cebelitarık Boğazı’nın oluştuğuna inanılıyor. Cebelitarık’ta karşılaşacağınız tarihi ve doğal güzellikler bugün de en az efsaneler kadar hayranlık uyandırıcı.

Cebelitarık’ı ziyaret etmek isteyenlerin İngiltere temsilciliklerinden vize alması gerekiyor. Ülkeye direkt olarak uçabileceğiniz gibi dilerseniz İspanya’nın La Linea şehrinden de kolayca Cebelitarık’a ulaşabilirsiniz.

Cebelitarık’ta görülmeye değer yerler arasında ise deniz kıyısında yer alan tarihi kale, yağmur sularının aşındırması sonucu oluşan St. Michael Mağarası, bölgeye has çok sayıda bitki türünü barındıran Cebelitarık Botanik Bahçesi ile ülkenin tamamına yayılan tarihi sokak ve caddeler yer alıyor.

Cebelitarık’ta ayrıca neredeyse her yerde karşınıza çıkacak sevimli maymunları görebilir ve fotoğraf çektirebilirsiniz. Maymunlarla yakınlaşırken yanınızda bulunan yiyecekler konusunda ise dikkatli olmanızda yarar var.

Çok çeşitli ve leziz tatları deneyebileceğiniz Cebelitarık’ta başta dünyaca ünlü İspanyol mezeleri tapaslar olmak üzere İngiliz, İtalyan ve Fransız lezzetlerinin tadına bakabilir, bölgenin en sevilen şaraplarını ve biralarını deneyebilirsiniz.