Basmane Otelleri Ara

En uygun Basmane otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Basmane otellerini listele.

Şehir, ilçe, tema, otel adı ara
Giriş ve Çıkış Tarihi
Giriş ve çıkış tarihini seçin
Konuk Sayısı
2 Yetişkin

Basmane Hakkında

İzmir’in Konak ilçesine bağlı Basmane, şehrin hayli tarihi semtlerinden. Türkiye’nin ilk demiryolu hatlarından birine ev sahipliği yapan semtte bulunan görkemli gar binası günümüzde de halen kullanılıyor. Basmane’nin sembolü olarak gösterilen tarihi garda Sanayi Devrimi döneminin izlerine rastlayabilirsiniz. Kesme taştan inşa edilen yapının özellikle göz kamaştıran kemerli kapıları hayli dikkat çekici. İsmini eski dönemlerde bölgede bulunan basma kumaş işletmelerinden alan semt, önceleri daha çok gayrimüslim halkın yaşadığı bir yerdi. Günümüzde ise muazzam mirasının da etkisiyle İzmir ziyaretçilerini cezbetmeye devam ediyor.

Geçmişten günümüze taşınan gelenekleri büyük ölçüde yansıtan Basmane’de gezerken eski hanları ve hamamları görebilirsiniz. Ayrıca şehrin tarihi camilerinden bazıları da yine semt sınırlarında yer alıyor. Tüm bunların dışında Basmane denince akla gelen diğer bir karakteristik özellik ise kapılar. Bugün bazılarının kemerleri kısmen hasar görmüş olsa da semtin hayranlık yaratan kapıları halen pek çok ziyaretçinin ilgisini çekiyor. Rengarenk cumbalı evleriyle gezginlere adeta zamanda yolculuk yaptıran Basmane, İzmir’de konaklamak için hayli ideal noktalardan. Üstelik bölgedeki İzmir otelleri, metro ve banliyö treni istasyonlarına yakın ve bu sayede şehrin diğer bölgelerinden semte rahatlıkla ulaşmak mümkün. Neredeyse her köşesinde yüzyıllara dayanan yaşanmışlığı barındıran Basmane’ye Konak, Alsancak ve Bornova gibi noktalardan seyahat hayli kolay. Eski zamanlarda yazlık sinemalara ev sahipliği yapan semt günümüzde tarihe şahitlik eden kahvehaneleri ve fırınlarıyla adeta geniş bir müzeyi andırıyor.  

Basmane ve civarında İzmir’e has lezzetleri tatmak istediğinizde sabahları güne taze boyozla başlayabilirsiniz. Gevrek adıyla bilinen simitler, içi enfes çikolatayla doldurulan meşhur bomba kurabiye ve kumru ise bölgede mutlaka denenmesi gereken diğer ağız sulandıran seçenekler. İzmir’in tarihle iç içe yaşayan semti Basmane’ye havalimanından gelmek için İZBAN trenlerini kullanabilirsiniz. Gece hayatı ve eğlence içinse İzmir gençleri arasında hayli popüler olan Alsancak’taki mekanları tercih edebilirsiniz. İzmir’in ılıman iklimi sayesinde Basmane seyahati için yıl içinde her mevsim ideal. Ancak kuşkusuz yaz ayları hem hava koşulları hem de birbiri ardına düzenlenen etkinlikler sayesinde en rahat dönemlerin başında geliyor.