2. Sayfa Bartın Otelleri Ara

En uygun Bartın otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Bartın otellerini listele.

Şehir, ilçe, tema, otel adı ara
Giriş ve Çıkış Tarihi
Giriş ve çıkış tarihini seçin
Konuk Sayısı
2 Yetişkin

Bartın Hakkında

Küre Dağları’nın eteklerinde kurulan Bartın, Karadeniz’in batısında yer alan şehirlerden. Eskiden Zonguldak’a bağlı bir ilçe iken sonradan il olan Bartın’ın merkezinde 200 bine yakın nüfus yaşıyor. Romalılar döneminde ‘’’Akan Su’’ veya ‘’Sular Tanrısı’’ gibi anlamlara gelen ’Parthenios’’ adıyla bilinen Bartın, bu ismi şehirden geçen nehirden alıyor.  

Bartın’ın şehir merkezi kıyının iç kısmında bulunuyor. Bu sayede merkezde Karadeniz ikliminin dışında kısmen karasal iklim özelliklerine de rastlamak mümkün. Şehre ulaşım genellikle karayolu üzerinden sağlanıyor. En yakın havalimanı ise yaklaşık 40 kilometre mesafedeki Zonguldak’ta. Bartın şehir merkezinde gezerken Yukarı Camii olarak da adlandırılan Halilbey Camii’ni görebilir, sonradan restorasyon çalışmalarıyla düzenlenerek günümüzde kültür merkezi olarak hizmete sunulan Aya Nikolas Kilisesi’ni ziyaret edebilirsiniz.  

Mayıs ayında şehrin adeta karnaval atmosferine bürünmesini sağlayan Bartın Kültür Sanat ve Çilek Festivali’ne katılabilirsiniz. Yine merkezde gerçekleşen Bartın Tiyatro Festivali ve Bartın Kitap Fuarı da hayli dikkate değer etkinliklerden. Bilhassa el dokuma ve ahşap ürünler konusunda gelişen şehirde el emeği hediyeliklerden satın almak için merkezdeki çarşıyı gezebilirsiniz. Karadeniz mutfağından esintiler taşıyan yöresel Bartın yemeklerini ise buraya geldiğinizde muhakkak tatmalısınız. Pirinçli mantı, yumurtalı isput ve ızgarada pişen kalkan ile hamsi gibi tatlar şehrin en özel spesiyallerinden. Üstelik merkezde dolaşırken yöresel yemeklerden servis edilen lokantalara pek çok yerde rastlayabilirsiniz. Yemeğin ardından taze demlenmiş çay eşliğinde Bartın’ın meşhur fırında helvasını denemeniz de şiddetle önerilir.

Bartın Semtleri