Ayvalı Otelleri Ara

En uygun Ayvalı otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Ayvalı otellerini listele.

Ayvalı Hakkında

Kapadokya’nın büyük bir bölümünü sınırları içerisinde barındıran Nevşehir’in Ürgüp ilçesine bağlı şirin bir köy olan Ayvalı’ya ulaşmak için Ürgüp-Mustafapaşa yolunda 3 km ilerledikten sonra karşınıza çıkacak yola dönmeniz gerekiyor. Nehrin kıyısında, sessiz sakin bir köy olan Ayvalı, Kapadokya, Ürgüp merkez ve Avanos’taki kalabalıktan uzaklaşmak isteyenler için en ideal noktalardan biri. Ürgüp merkeze göre daha az konaklama alternatifi olsa da ücretlerin daha makul olduğunu söylemek mümkün. “Güzel Atlar Ülkesi” Kapadokya’nın en bakir yerlerinden biri olan Ayvalı’da hem tarihi atmosferi soluyabilir, hem de merkezi yerlere yakın, uygun fiyatlara Ürgüp otelleri bulabilirsiniz. Ürgüp merkeze yaklaşık 12 km mesafede konumlanan Ayvalı Köyü’nün güney kesiminde Mazı, kuzeyinde Mustafapaşa, doğusunda Cemil Köyü ve batısında da Bahçeli Köyü yer alıyor.

Turizm Bakanlığı’nın “Örnek Köy” olarak seçtiği Ayvalı, 1200 kişilik nüfusa sahip olmakla birlikte eskiden “nehrin durgunlaştığı yer” anlamına gelen “Aravan” olarak adlandırılıyordu. İç Anadolu Bölgesi ve Kapadokya yöresine özgü lezzetleri tadabileceğiniz Ayvalı Köyü’ndeki yeme içme mekanları, en çok da otantik konseptleri ile sizi büyüleyecek. Tarihi 12. yüzyıl Bizans dönemine kadar uzanan “resimli kaya kilisesi” olarak da bilinen Ayvalı Köyü Kilisesi’ni görmeden Ürgüp seyahatinizi sonlandırmamalısınız. Ürgüp’ten dilerseniz kendi aracınızla dilerseniz de dolmuş ve minibüslerle kısa süre içerisinde Ayvalı Köyü’ne ulaşmanız mümkün.

Kapadokya’nın en popüler duraklarından biri olan Ürgüp’e bağlı Ayvalı Köyü’nden günübirlik Mustafapaşa Kasabası’nı keşfe gidebilirsiniz. Bunun yanı sıra Ürgüp’e yakın bir mesafede yer alan Göreme, Avanos, Ortahisar ve Uçhisar’daki doğal güzellikleri görebilir, ATV ve jeep safari turları, at safarileri vb. aktivitelere katılabilirsiniz. Türbeleri ile öne çıkan Temenni Tepesi ve tepeye çıkarken rastlayacağınız küçük çarşıyı da rotanıza dahil edebilirsiniz.