Ayaş Otelleri Ara

En uygun Ayaş otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Ayaş otellerini listele.

Şehir, ilçe, tema, otel adı ara
Giriş ve Çıkış Tarihi
Giriş ve çıkış tarihini seçin
Konuk Sayısı
2 Yetişkin

Ayaş Hakkında

Başkent Ankara’nın tarihi ilçelerinden Ayaş, şehrin kuzeybatısında bulunan oldukça güzel bir yerleşim. Tarih boyunca Galatlar, Hititler, Frigler ve Romalıların yaşam alanı olan Ayaş’ta Selçuklular ve Osmanlı da uzunca bir dönem egemenlik kurdu. Evliya Çelebi’nin ünlü seyahatnamesinde adı geçen bölgede eskiden nüfusun hayli fazla olduğunu yine bu eser sayesinde öğreniyoruz. Üstelik Osmanlı döneminde Ayaş ve civarında pek çok medrese bulunuyordu. Bu sayede ilçe tarihi boyunca Ankara’nın önde gelen eğitim merkezlerinden biriydi.

Toprakları tarıma elverişli olan ilçede şifalı kaplıcalarla içmeler yer alıyor. Karakaya Kaplıcası, Paşa Hamamı ve Ayaş Kaplıcası özellikle yerli turistler arasında hayli revaçta olan yerlerden. Paşa Hamamı şimdilerde daha çok sergi salonu olarak kullanılıyor. Ayaş ve Karakaya kaplıcaları ise halen çeşitli ortopedik hastalıklar ve mide rahatsızlıklarına karşı şifa dağıtıyor. Ankara şehir merkezinden 55 kilometre uzaklıkta kurulan ilçeye merkezden otobüs veya minibüslere bindiğinizde yaklaşık 1 saatte gelebilirsiniz. Her yıl geleneksel olarak sürdürülen ve haziran ayının son haftasında gerçekleşen Ayaş Dut Festivali, hiç kuşkusuz bölgeyi ziyaret etmek için harika bir fırsat. Binlerce katılımcının eşliğinde düzenlenen festivalde ilçeyi baştan sona kuşatan dut ağaçlarının altında çeşitli oyunlara ve gösterilere katılabilirsiniz. Bu ziyaretiniz esnasında Ayaş'ta bulunan Ankara otelleri tarafından sağlanan SPA hizmeti ve termal suların keyfini çıkarabilirsiniz. 

Ömeroğlu Mahallesi, Hacıveli Mahallesi ve Dervişimam Mahallesi gibi merkeze bağlı mahallerden meydana gelen ilçenin toplam nüfusu 12 bini aşıyor. Nefis domatesi sayesinde ünü neredeyse tüm Ankara’ya yayılan Ayaş’ta ayrıca son yıllarda organik tarım gitgide önem kazanıyor. İlçenin geleneksel tiftik dokuması hediyelikleri ise Ayaş ve civarında alışverişe çıkanlar için hayli ideal birer alternatif.