Ana sayfa   Otel   Türkiye   İstanbul (Büyükşehir)
2.279 tesis
  İstanbul Avrupa Yakası

İstanbul Avrupa Yakası Otelleri

En uygun İstanbul Avrupa Yakası otel fiyatları arasında sıralama ve karşılaştırma yapabilir, en ucuz İstanbul Avrupa Yakası otellerini listeleyebilirsiniz.

 1. Deris Bosphorus Lodge

  Inebolu Sok. No :5/A Setustu Kabatas-Taksim

  Kahvaltı seçenekli
  Mükemmel! (5,0)

  12 değerlendirmeye göre
 2. X Flats

  Inonu Caddesi No:32 Gumussuyu

  Kahvaltı seçenekli
  Mükemmel! (5,0)

  46 değerlendirmeye göre
 3. DoubleTree by Hilton İstanbul Avcılar

  Cihangir Mah. D 100 Guney Yan Yol No:289

  Kahvaltı seçenekli
  Çok iyi! (4,0)

  69 değerlendirmeye göre
 4. Courtyard Istanbul International Airport

  Fatih cad. Dereboyu sk. No: 2, halkalı

  Kahvaltı seçenekli
  İyi (3,5)

  335 değerlendirmeye göre
 5. Holiday Inn Istanbul City

  Turgut Ozal Cad.(Millet Cad.) No: 189

  Kahvaltı seçenekli
  İyi (3,5)

  297 değerlendirmeye göre
 6. Holiday Inn Istanbul Airport Hotel

  Mahmutbey Mah.tasocagi Yolu Cad No:35 Bagcilar

  Kahvaltı seçenekli
  İyi (3,5)

  243 değerlendirmeye göre
 7. Ramada Kaya Plaza

  E5 Otoyolu Tüyap Yanı

  Kahvaltı seçenekli
  İyi (3,5)

  152 değerlendirmeye göre
 8. Titanic Business Bayrampaşa

  Topcular Mevkii Cicoz Yolu No:32-34 Bayrampasa

  Kahvaltı seçenekli
  Çok iyi! (4,0)

  192 değerlendirmeye göre
 9. Akgun İstanbul Hotel

  Adnan Menderes Bulvarı (Vatan Cd) Topkapi

  Kahvaltı seçenekli
  İyi (3,0)

  171 değerlendirmeye göre
 10. İstanbul Gönen Hotel

  Degirmenbahce Caddesi No:15 Yenibosna

  Kahvaltı seçenekli
  Harika! (4,5)

  98 değerlendirmeye göre

İstanbul Avrupa Yakası Rehberi

İstanbul Avrupa Yakası Hakkında

Dünya üzerinde iki kıtanın birleştiği tek şehir olan İstanbul’un Trakya ya da Rumeli yakasında kalan kısmına Avrupa Yakası, Asya kıtasında kalan kısmına ise Anadolu Yakası denir. İstanbul’un ekonomi, ticaret ve kültürel zenginliğinin büyük çoğunluğu Avrupa Yakası’nda yer alır. Genelde insanlar Anadolu Yakası’nda oturup, Avrupa Yakası’nda işe gider. Son yıllarda bu olgu biraz değişse de, Avrupa Yakası İstanbul’un daha kalabalık ve daha hareketli kıtasıdır. İstanbul’un bir kıtası gibi düşünmeyin, gezmek için birkaç gün bile yetmeyebilir. Avrupa yakasının en merkezi yerlerinden biri Boğaziçi Köprüsü’nün hemen bitimindeki Levent-Mecidiyeköy-Taksim üçgenidir. Bu güzergahı Sarıyer’e kadar metroyla ya da otobüsle gezebilirsiniz. Büyükdere Caddesi’yle kesişen bu güzergahta Zorlu Center, Cevahir, Metrocity, Kanyon gibi alışveriş merkezleri yer alır. Beşiktaş ve Ortaköy ise bu civardaki diğer işlek ve turistik semtlerdir. Dolmabahçe Sarayı’ndan başlayıp Çırağan Sarayı ve Yıldız Parkı’nı da içine alan kısmı yürüyerek gezebilirsiniz. Nişantaşı, Maçka mağazalarıyla ve kafeleriyle ünlü bir yerdir. Taksim’den başlayıp Tünel’a hatta Karaköy’e kadar uzanan bölge ise İstanbul’un turistik yerleridir. Burayı da yürüyerek geze geze geçebilirsiniz. Topkapı Sarayı, Ayasofya, Yerebatan Sarnıcı gibi tarihi yapıların yer aldığı Sultanahmet ve Kapalıçarşı’ya en kolay, Kabataş’tan Topkapı’ya kadar süren tramvayla gidebilirsiniz. İstanbul Arkeoloji Müzesi, İstanbul Modern, Resim Heykel, İslam Eserleri, Kariye, Rahmi Koç gibi önemli müzelerin hepsi Avrupa yakasında yer alır. Akvaryum ve kafelerin yer aldığı Yeşilköy-Florya çevresi de son yıllarda popüler olmuştur. İstanbul Avrupa yakasında konaklama genelde Taksim, Beyoğlu, Beyazıt-Aksaray, Sultanahmet ve sahil güzergahında yer alır. Otellerin hemen büyük çoğunluğundan toplu ulaşımla turistik yerlere ulaşabilirsiniz.

Gezilecek Yerler:

Topkapı Sarayı: Osmanlı İmparatorluğu’na uzun yıllar başkentlik yapmış saraydır. Haremlik, selamlık ve kutsal emanetler gibi bölümleri vardır.

Dolmabahçe Sarayı: Osmanlı İmparatorluğu’nun son zamanlarını geçirdiği saraydır. Topkapı’ya göre daha görkemlidir.

Taksim - Beyoğlu: Taksim’den başlayıp İstiklal Caddesi’nin yer aldığı Beyoğlu, İstanbul’un en turistik yerlerinden birisidir. Ortasından nostaljik tramvay geçer. Sağlı sollu mağazalar ve kafeler yer alır.

Sultanahmet Camisi: Ayasofya’nın tam karşısında yer alan çinileri ve süslemeleriyle ünlü camidir. I. Ahmet tarafından yaptırılmıştır.

Ayasofya: Dünyanın ayakta kalmayı başarmış en eski yapılarından birisidir. Yapımına 532 yılında başlanmıştır büyük kubbesiyle dikkat çeker. Kiliseden camiye çevrilmiştir. Günümüzde ise müze olarak ziyaret edilebilir.

Eyüp Sultan ve Piyer Loti: İstanbul’un mistik noktalarından birisidir. İstanbul’u ilk fethetmeye çalışan kumandanın öldüğü yerde türbe ve bir cami yapılmış. Tepe noktası ise muhteşem Haliç manzarasıyla en popüler kahve içme noktalarından biridir.

Süleymaniye Camisi: Mimar Sinan’ın önemli eserlerinden birisidir. Kanuni Sultan Süleyman’ın yaptırdığı bu camide Kanuni 10. Padişah olduğu için 10 şerefe bulunmaktadır. Kanuni’nin mezarı da caminin bahçesindedir.

İstanbul Modern: Karaköy’deki eski liman deposu modern sanat eserlerinin sergilendiği müzeye dönüştürülmüş.

Rahmi Koç Müzesi: Otomobil çeşitlerinden, bisiklete ve eski el yapımı fabrika örneklerine kadar sanayi adına önemli eserlerin sergilendiği müzedir.

Minyatürk: Türkiye’deki önemli eserlerin minyatür heykellerinin yer aldığı yerdir.

Gece Hayatı:

İstanbul’un en çılgın ve en ünlü gece hayatı Avrupa Yakası’nda yaşanır. Boğaz hattındaki gece kulüpleri çok ünlüdür. Ortaköy’ün küçük barları, Taksim’in barları ve meyhaneleri, Asmalımescit’in mekanlarına son yıllarda Karaköy’de açılan yerler eklendi. Nişantaşı ve Bebek markalı ve popüler kafelerin yer aldığı semtlerdir. Eğer yaz aylarında gezecekseniz, mutlaka Boğaz hattındaki mekanlara uğrayın. Kışın ise, Nişantaşı ve Karaköy daha popülerdir. Son yıllarda Yeşilköy ve Florya’da da art arda mekanlar açıldı. Burada yan yana mekanların yer aldığı bir alışveriş merkezi bulunur. Yine Ataköy Marina yenilenerek önemli restoranlara ev sahipliği yapmaktadır. Yazın yine Harbiye Açık Hava Tiyatrosu’nda ünlü sanatçıların konserleri düzenlenir. İstanbul’da sahnelenen konser, tiyatro, dans, bale vs gibi sanat etkinliklerin büyük çoğunluğu Avrupa Yakası’nda izlenebilir. Ulaşım: İstanbul’un Avrupa yakası oldukça kalabalıktır. Toplu ulaşım ağları yaygındır ancak birbirlerine bağlantıları biraz karışık gelebilir. Maslak’tan Taksim’e kadar uzanan bölgede metro vardır. Taksim metrosu bir yandan Kabataş’a sahile diğer yandan da Yenikapı’ya kadar uzanır. Yenikapı’dan Asya kıtasına geçişi sağlayan Marmaray’a binilebilir. Boğaz hattındaki semtler arasında ya da Asya Yakası'na geçişlerde vapur ya da motor seçenekleri kullanılabilir. Vapur ve motorlar genelde Beşiktaş, Kabataş ve Sirkeci’den kalkar. Kabataş’tan ayrıca Topkapı ve bağlantısıyla Yeşilköy Atatürk Havalimanı’na kadar uzanan tramvayı da kullanabilirsiniz. Kadıköy’den başlayıp Beylikdüzü’ne kadar uzanan metrobüs hattı ise en yoğun insan taşımacılığının yapıldığı araçlardır. İstanbul’da belediye ait tüm ulaşım araçlarına ‘İstanbulkart’ denilen ve içerisine parayla bakiye yükleyebileceğiniz kartlarla binebilirsiniz.

Bunları Yapmadan Dönmeyin:

Topkapı Sarayı’nı gezmeden

Dolmabahçe Sarayı’nı gezmeden

Boğaz turu yapmadan

Piyer Loti’de kahve içmeden

Ayasofya’yı gezmeden

Sultahmet ve Süleymaniye camilerini gezmeden

Bebek’ten Rumeli Hisarı’na doğru sahilde yürümeden

Sirkeci’de balık ekmek yemeden

Kapalıçarşı’ya gitmeden

Müzelerini gezmeden dönmeyin.

Alışveriş:

İstanbul’un en ünlü markalarının yer aldığı mağazalar genelde Avrupa Yakası’nda yer alır. Nişantaşı’ndaki mağazalar ünlüdür. Cevahir, Zorlu Center, Metrocity, Capacity gibi ünlü alışveriş merkezleri vardır. Kapalıçarşı ve Mısır Çarşısı’nda otantik ürünler satın alabilirsiniz

x