Armutlu Otelleri Ara

En uygun Armutlu otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Armutlu otellerini listele.

Şehir, ilçe, tema, otel adı ara
Giriş ve Çıkış Tarihi
Giriş ve çıkış tarihini seçin
Konuk Sayısı
2 Yetişkin

Armutlu Hakkında

Marmara Denizi’nin doğusunda kurulan Armutlu, Yalova’nın kaplıcalarıyla meşhur turistik bir ilçesi. Armutlu adının tarihsel olarak ‘’Donanma’’ anlamında kullanılan ‘’ Armodies’’ veya ‘’Armodo’’ gibi kelimelerden geldiği tahmin ediliyor. Seyahatname adlı eserinde buradan bahseden Evliya Çelebi’ye göre ise ilçenin ismi, etrafını saran armut bahçelerine dayanıyor. Milattan önce bölgeye hakim olan Bitinyalılar, burada oldukça gelişmiş bir medeniyet kurmuşlardı. Sonrasında gelen Bizanslılar ve Osmanlılar döneminde ise Armutlu yine pek çok anlamda ilerlemeye devam etti.  

Armutlu ile bağlı olduğu Yalova’nın şehir merkezi arasındaki uzaklık neredeyse 55 kilometre. Şehirden kaplıca cenneti ilçeye otobüs ve minibüsleri kullanarak gelebilirsiniz. İstanbul’dan ise özelikle yaz aylarında seferleri sıklaşan deniz otobüsleriyle yolculuğu tercih edebilirsiniz. Armutlu’nun 8 bini aşan nüfusu hava ısındığında yazlıklarına gelenlerle beraber artıyor.

Uzun süreli veya sadece günübirlik tatil için Armutlu'da bulunan Yalova otelleri arasından tercih yaptığınızda ayrıca yazın tertemiz plajlarından denize girerek stres atabilirsiniz. Osmanlı döneminin mirası eski hamam, köprü ve cami ise bölgedeki muazzam tarihi birikime dair ipuçları veren yerlerden yalnızca bazıları. Geniş fundalıklar ve çam ağaçlarıyla çevrelenen ilçede tatil yaparken ciğerlerinizi doyasıya temiz havayla doldurabilirsiniz. Armutlu’nun iklim özellikleriyse büyük ölçüde Marmara’nın diğer yerleşimleriyle benzerlik taşıyor. Yaz mevsimi ilçede hayli sıcak ve genellikle yağışsız geçiyor. Kış aylarında sıcaklıklarda dikkate değer oranda azalma yaşanıyor. Ancak yine de özellikle Anadolu’nun doğu ve iç kesimlerine göre çok daha sıcak bir iklimden söz etmek olası. 

Armutlu Semtleri