Almada Otelleri Ara

En uygun Almada otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Almada otellerini listele.

Şehir, ilçe, tema, otel adı ara
Giriş ve Çıkış Tarihi
Giriş ve çıkış tarihini seçin
Konuk Sayısı
2 Yetişkin

Almada Hakkında

Tarihi Almada şehri aynı zamanda ülkenin başkenti olan Lizbon bölgesinin sınırlarında yer alıyor. Kendine ait bayrağı ve arması bulunan şehir çok geniş bir alana yayılmıyor. Buna karşılık tarihi anlamda önemi hayli büyük.

Tagus Nehri’nin güney kıyılarında kurulan Almada, nehrin diğer yakasında bulunan Lizbon’a 25 Nisan Köprüsü ile bağlanıyor. Tarihi günümüzden 5 bin yıl öncesine dek götürülen şehrin nüfusu yaklaşık 175 bin.

Bölgeye Müslüman yerleşimcilerin gelmesiyle gelişimi hızlanan şehir, burada inşa edilen kalenin çevresinde büyümesini sürdürdü. 12. Yüzyıl’dan itibaren Hristiyan kuvvetlerin etkisine giren şehirde bu tarihten sonra da Müslüman ve Musevilerin yaşamasına izin verildi. O dönemde Portekiz ve İspanya’da yaşayan Müslümanlara Morolar adı veriliyordu.

Tagus Nehri’nden Atlantik kıyılarına kadar uzanan şehir coğrafi olarak çok büyük değil ancak nüfus yoğunluğu oldukça yüksek. 25 Nisan Köprüsü sayesinde her gün çok sayıda Almada sakini ve ziyaretçi köprüyü kullanarak buradan Lizbon’a geçiyor. Üstelik metro ve demiryolu hattı da bölgede oldukça gelişmiş durumda.

Çek Cumhuriyeti’nin Ostrava ve Küba’nın Regla şehirleriyle kardeş kent ilan edilen Almada karşı kıyıdan Lizbon’u seyretmek için olağanüstü bir yer. Şehri gezerken pek çok mağaza ve kafeye ev sahipliği yapan Praca do Comercio bölgesinde dolaşabilir, yerel hediyeliklerden satın alabilirsiniz. Sarı renkli tramvaylarıyla ünlenen tarihi Bairro Alto bölgesi ve Alfama da buraya gelenlerin görmesi gerekenler arasında.

Şehrin tarihi atmosferinde gezinize biraz ara vermek istediğinizde şehrin ünlü parklarından Parque de Paz’a gelebilirsiniz. Portekiz’in Çin, Hindistan ve Timur Devleti gibi doğulu ülkelerle etkileşimini yansıtan Museu do Oriente (Doğu Müzesi) ise ziyaret edilmeye değer bir diğer nokta. Harika bir koleksiyona sahip müzede geçici sergilerin yanında sürekli sergileri görme şansı bulabilirsiniz. Portekiz’in meşhur lezzetlerini tatmak istediğinizde ise rotanızı doğrudan Mercado da Ribeira’ya çevirmelisiniz. Taze sebze meyve tezgahlarıyla iştah açan pazaryerine yerleştirilen masalarda nefis sokak lezzetlerini denemek son derece keyifli bir deneyim.

Almada seyahatiniz yaz aylarına denk geliyorsa, şehrin çevresindeki plajlarda yüzmeyi unutmayın. Costa da Caparica sahilleri ve Praia Fonte da Telha gibi plajlar yaz geldiğinde bölge halkı ve ziyaretçilerle doluyor.

Bölgenin ünlü lezzetlerini tatmak istediğinizde sardalye ve morina balığı ile yapılan nefis yemeklerle kendinizi şanslı hissedebilirsiniz. Ahtapot, kalamar ve karidese ise salatalarda ve yemeklerde bolca yer veriliyor. Şehri soğuk kış günlerinde ziyaret ettiğinizde neredeyse her köşe başında görebileceğiniz kestanelerden alabilirsiniz. Pasteis de Nata ise şehrin belki de en ünlü tatlısı ve mutlaka listenizde yer almalı.