Aliağa Otelleri

En uygun Aliağa otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Aliağa otellerini listele.

Aliağa Hakkında

İzmir’e bağlı bir ilçe olan Aliağa Ege Denizi kıyısında yer alıyor ve bölgenin sanayisiyle öne çıkan ilçeleri arasında başı çekiyor. 1960’lı yıllarda küçük bir köyken, 1980 sonrasında artan nüfusu ve Demir – Çelik, Petro Kimya tesislerinin kurulmasıyla hızla gelişen Aliağa’da bugün sayısı kırkı geçen büyük sanayi tesisi bulunuyor. İlçenin gelişen sanayi yüzünün yanında geçmişi çok eskilere giden köklü bir tarihi de var. Aiolis bölgesinde kurulu Aliağa’da ilk yerleşimin M.Ö. 3500 yıllarına kadar indiği düşünülüyor. Birçok medeniyet görmüş bölgede 12 Aiolis kentinden dört tanesi Aliağa’da bulunuyor. İlçenin tarihine ışık tutan eski medeniyet izlerini ise 13 km mesafedeki Gryneion Antik Kenti, Nemrut Limanı olarak da bilinen Kyme Antik Kenti, adını Amazonlar Kiraliçesiniden alan Myrina Antik Kenti, Helenistik döneme yolculuğa çıkaran Aigai Antik Kenti’ni gezerek görebiliyorsunuz. Çandarlı körfezinde 4 km’lik kumlu plajı denize girme imkanı sağlarken, Uçansu Şelalesi, Kuş Cenneti ve Güzelhisar Deltası  de doğal bir güzellik sergiliyor.

Ilıman Akdeniz ikliminin hakim olduğu Aliağa’da yazlar sıcak ve kurak geçerken kışlar kuzey rüzgarlarıyla yağmurlu geçiyor. Orman açısından oldukça müsait bir iklime sahip olmasına rağmen maki bitki örtüsünün daha fazla görüldüğü ilçede arazi düzlük ve dağlık özellikler gösteriyor.

İzmir’e mesafesi 60 km olan Aliağa, İzmir Çanakkale Karayolu üzerinde bulunuyor.  Ayrıca ille ilçeyi birbirine bağlayan 80 km’lik demiryolu hattı da ulaşımı oldukça kolaylaştırıyor. Aliağa’ya havayoluyla gelmek isterseniz İzmir Adnan Menderes Havaalanı’na iniş yaptığınızda aradaki mesafe 88 km sürüyor.

Aliağa Galeri

x