Aksaray, İstanbul Otelleri Ara

En uygun Aksaray, İstanbul otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Aksaray, İstanbul otellerini listele.

Aksaray, İstanbul Hakkında

İstanbul’un Avrupa yakasında yer alan Aksaray, Fatih ilçesine bağlı tarihi bir semt. Laleli, Unkapanı Yenikapı ve Fındıkzade ile çevrelenen semt, Osmanlı döneminden bugüne ulaşan pek çok eski cami, hamam ve hanıyla görülmeye değer. Semt adını Karamanoğulları Beyliği’nin yıkılmasının ardından beyliğin sınırlarında bulunan Aksaray şehrinden İstanbul’a gelerek bu bölgeye yerleşen göçmenlerden alıyor.  

Avrupa yakasında oldukça merkezi bir noktada bulunan Aksaray’a metro ve tramvayı kullanarak gelebilirsiniz. Beşiktaş, Taksim ve Mecidiyeköy gibi yerlerden ise otobüslerle Aksaray’a rahat bir şekilde ulaşmanız mümkün. Tarihi semtte gezerken 1872 yılında açılan ve o dönemdeki adıyla ‘’Mahmudiye Mektebi’’ olarak bilinen Pertevniyal Lisesi ve Pertevniyal Valide Sultan Camii gibi eski eserleri muhakkak görmelisiniz. Hindular Tekkesi ve Fenari İsa Camii ise Aksaray civarındaki diğer tarihi yerler arasında.

Aksaray ayrıca özellikle tıp alanında hizmet veren yükseköğretim kurumlarıyla bilinen Cerrahpaşa ve Çapa gibi noktalara oldukça yakın. Bu nedenle her gün hem okumak için gelen çok sayıda tıp öğrencisine hem de tedavi olmak için burayı ziyaret eden hastalara ev sahipliği yapıyor. Aksaray’dan Haliç yönüne doğru ilerlediğinizde Unkapanı Köprüsü’ne ulaşabilirsiniz. Buradan görünen Haliç kıyısının manzarası hem gündüz hem de gece saatlerinde büyüleyici. Alışveriş için özellikle Rus ve Gürcü turistler tarafından yoğun ilgi gören mağazaları ziyaret edebilir veya Aksaray’ın meşhur yeraltı çarşısına inebilirsiniz. Semtte ayrıca uygun fiyata çok lezzetli yemekler yiyebileceğiniz esnaf lokantaları var. İstanbul’un en eski işletmelerinden birini görmek isterseniz de 1876’dan bu yana hizmet veren Vefa Bozacısı’nın yolunu tutabilirsiniz.  

x