Ağva Otelleri Ara

En uygun Ağva otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Ağva otellerini listele.

Ağva Balayı Otelleri

Ağva Hakkında

İstanbul’un popüler sayfiye beldelerinden Ağva, çevresini saran sık ormanlar ve nehirleriyle özellikle doğaya aşık ziyaretçiler arasında her daim popülerliğini koruyan yerlerden. Hititler döneminde dahi yerleşimin bulunduğu düşünülen Ağva’da yaşayan eski medeniyetler arasında Romalılar ve Osmanlılar ilk akla gelenler. Günümüzde bölgede yapılan kazılarda tüm bu farklı uygarlıklara ait kalıntılara rastlanması da Ağva’nın muazzam geçmişini kanıtlar nitelikte.  

Yeşilçay ve Göksu nehirlerinin arasında kurulan Ağva’nın sözcük karşılığı ‘’iki nehir arasındaki köy’’ anlamına geliyor. Bölgede yaşayanların toplam nüfusu 2500 civarında. Ancak özellikle yaz aylarında gelen ve Ağva’daki otellerde konaklayan turistlerle birlikte nüfusun 3-4 katına çıktığı tahmin ediliyor. Ağva’da bulunan otel ve pansiyonların pek çoğu Göksu Nehri’nin kıyısında. Böylelikle kaldığınız otelin penceresinden bakarak nehrin manzarasını kolaylıkla görebilir veya hava sıcaklığı elverişli olduğunda nehir kıyısına atılan minderlere uzanarak dinlenebilirsiniz. Kışın geldiğinizde ise yağan karla birlikte beyaz örtüyle kaplanan bambaşka bir Ağva sizi bekliyor olacak. Bölgedeki pek çok otel ve pansiyonun şöminesi bulunuyor. Bu sayede çıtırdayan odunların huzur veren sesini dinleyerek dışarıda yağan karı seyredebilir, şehrin stresli ve gürültülü atmosferinden kendinizi soyutlayabilirsiniz.

Ayrıca İstanbul’un en temiz ve doğası bozulmamış plajlarından bazılarının Ağva’da bulunduğunu belirtelim. Yazın isterseniz Ağva ve çevresindeki plajlardan Karadeniz’in sularına girerek yüzebilirsiniz. Üstelik Ağva plajları şnorkelli dalış ve deniz kanosu gibi aktiviteler için de oldukça elverişli bir atmosfer sunuyor.  

Marmara Bölgesi’nin oksijen oranı en yüksek yerlerinin başında gelen Ağva’da ormanlık alanlarda yürüyüşe veya koşuya çıkmak son derece keyifli. Buraya dilerseniz sadece hafta sonu kahvaltı için de gelebilir, nehir kenarındaki kafelerde organik kahvaltılıkların tadına bakabilirsiniz. Eğer kahvaltı saatini kaçırdıysanız da hiç dert değil. Ağva’da mangalda pişirilen tavuk ve etler, balıklar ve daha fazlası gurme gezginleri dahi memnun edecek denli nefis.

Bölgede hediyelik bir şeyler almak isterseniz, genellikle yörede yaşayan kadınlar tarafından kurulan tezgahlarda satılan Şile bezi hediyeliklerden daha iyisini bulmanız oldukça zor. Yörede Şile bezinden hem kıyafet hem de çeşitli aksesuarlar yapılıyor. Yerel tatlar arasında sayılabilecek kestane balının ise sayısız hastalığa deva olduğu söyleniyor. Peki, ya 70 yıldan fazla zamandır Ağva’da bulunan tarihi fırından alışverişe ne dersiniz? Buradan alacağınız ekmeklerin tadı uzunca süre damağınızdan çıkmayacak.

Ağva’ya ulaşmak için İstanbul’un merkezinden genellikle her saat başı hareket eden otobüsleri kullanabilirsiniz. Özel aracınızla geldiğinizde ise civardaki plajlara, tarihi alanlara, ormanlara ve yürüyüş parkurlarına daha kolay ulaşma şansına sahip olabilirsiniz. Ağva’yı özellikle ılık geçen bahar aylarında bisikletle dolaşmanın keyfi ise paha biçilemez. Yanınızda kendi bisikletinizi getirmeseniz dahi bölgedeki otellerden kiralayarak Ağva yollarında pedal çevirebilirsiniz.  

Ağva’da kalacağınız oteli seçerken eğer daha hareketli bir atmosfer istiyorsanız, merkeze yakın tesisleri tercih edebilirsiniz. Özellikle kış aylarında bölgeyi ziyaret ettiğinizde ise şömine ve jakuzi gibi olanakları bulunan otellerde kalarak çok daha fazla keyif alacağınızı unutmayın.

Ağva Seyahat Yazıları

x