Agora Otelleri Ara

En uygun Agora otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Agora otellerini listele.

Agora Hakkında

Ege’nin turistik sahil şehri İzmir’de yer alan tarihi Agora, kentin geçmişten günümüze ulaşan tarihi kalıntıları arasında hiç kuşkusuz en fazla önem taşıyanlardan biri. Kadifekale’nin eteklerine yerleşen Agora, İzmir’in eski semtlerinden Namazgah’ın sınırlarında bulunuyor. Helenistik dönemde şehre kazandırılan İzmir Agorası, hem devlet işlerinin hem de ticari faaliyetlerin yürütüldüğü bir yerdi. Osmanlı Devleti döneminde ise ‘’namazgah’’ yani üzerinde namaz kılınan açık hava mekanı ve mezarlık olarak kullanılan bölgede uzunca bir süre kazı yapılmadı. Bu nedenle Agora ve civarının tarihi önemi ancak 1930’lu yıllardan sonra gerçekleşen detaylı kazıların sonrasında tam olarak anlaşıldı. Agora ve civarındaki kazılarda rastlanan devasa sarnıçlar, burada geçmişte büyük bir su ve kanalizasyon sisteminin varlığını işaret ediyor. Bölgedeki çalışmalarda elde edilen muhteşem eserlerden bazılarını günümüzde İzmir Arkeoloji Müzesi ve Tarih Sanat Müzesi’nde görmek mümkün.  

Tarihi Agora kalıntılarının arasında en fazla ilgiyi hak edenlerden bazıları ise kuşkusuz o dönemlerdeki yaşama dair izleri günümüze taşıyan çizimler. Bu çizimlerden eski gemi şekilleri ile günlük işlere ait örnekler kolayca seçilebiliyor. Şimdilerde İzmir’in hayli merkezinde yer alan Agora ve çevresinde gezerken rotanızı meşhur Kemeraltı Çarşısı’na çevirebilir, İzmir’i anımsatacak hediyelik eşyalar veya mis kokulu baharatlar satın alabilirsiniz.  

İzmir’de konaklamak için Agora ve civarındaki bölgeleri tercih ettiğinizde Ege’nin tarihi şehrinin tadını rahatlıkla çıkarabilirsiniz. Üstelik İzmir’de ziyarete değer pek çok noktaya yakın olan Agora’ya otogardan ve Adnan Menderes Uluslararası Havalimanı’ndan ulaşım da hiç zor değil.

x