Sahte euro nasıl anlaşılır?
Sahte euro nasıl anlaşılır?

Euro banknotları, tüm diğer para birimleri gibi çeşitli güvenlik özellikleri içerir. Sahte para üretiminde dijitalleşme ile beraber eski yöntemlerin yerine bilgisayar ve yazıcılar da kullanılır hale geldi. Bu nedenle sahte para sorgulama konusunda bilinç kazanmak oldukça önemli. İşte sahte euro anlama yöntemleri hakkında detaylar..

İçindekiler

Sahte euro anlama yöntemleri neler?

Sahte para birimlerine karşı dikkatli olmak önem arz eder. Euro gerçekliği nasıl anlaşılır öğrenmek ve uygulamak gerekir. Bu uygulamalar ise çeşitlilik gösterir. Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) tarafından yayımlanan bilgilere göre öncelikle euro banknotlardaki güvenlik özelliklerini inceleyebilirsin. Bunlar emniyet şeridi, filigran, hologram, renk değiştiren mürekkep gibi unsurlardan meydana gelir. Ek olarak sahte para üretimi ile ilgili en sık karşılaşılan durumlar da şunlar:

  • Filigranların kopya edilmesi
  • UV ışığında gözlemlenebilen banknot özelliklerinin taklit edilmesi

Önemli: Boyut gibi bazı tasarım ögeleri basılan banknot serisine göre değişkenlik gösterebilir.

EGM tarafından paylaşılan güvenlik özellikleri ile ilgili detaylar aşağıda yer alır.

Emniyet şeridi

Euro banknotları ışığa tutarsan kağıdın içine yerleştirilmiş emniyet bir şeridi görülür. Bu, ışığa tutulan banknotun eninde dikey olarak uzanan koyu bir çizgi. Bu çizgiye dikkatle bakarsan üzerinde yazılı EURO ibaresi ile kupür değerini her iki yüzden de okuyabilirsin.

Filigran

Euro banknotlarını ışığa tutarsan filigranı her iki yüzde, baskısız alanda görebilirsin. Bu bölgede mimari motif (multitone filigran) ve kupür değeri (electrotype filigran) yer alır. Filigranın bazı bölgeleri koyu, bazı bölgeleri ise açık tonda görünür.

Kabartma baskı

Euro banknotlarında Intaglio (yükseltilmiş) baskı tekniği uygulanır. Bu teknik sayesinde banknotlara dokunulduğu zaman kabartma hissi alınır. Bu teknik euro banknotlarının ön yüzündeki pek çok noktada yer alır. 

Çeşitli euro banknotları

Hologram

5, 10 ve 20’lik euro banknotlarının ön sağ tarafında hologram bant bulunur. Bu banknotları hareket ettirilirse bandın üzerindeki euro sembolünü (€) ve kupür değerini parlarken görebilirsin. 50, 100 ve 200 euro banknotların ön sağ yüzünde ise hologram motif yer alır. Bu banknotları hareket ettirilirse hologramın üzerinde bulunan banknotun kupür değeri  ve mimari motifi parlar. Ayrıca banknotları ışığa tutabilir ve holograma yakından bakabilir. Bu aşamada hologram üzerinde delikler şeklinde noktalardan oluşan euro sembolünü (€) görülür.

UV özellikleri

Euro banknotları, UV ışığı altındayken floresan yansıma vermez. Bunun yanı sıra UV ışığı da geçirmezler. Kağıt içerisine yerleştirilmiş kılcal lifler floresan özellikli. Bu lifler kırmızı, mavi ve yeşil olmak üzere 3 farklı renkte görülür. Ayrıca banknotun ön yüzünde de iki mürekkep yer alır. Bunlardan mavi renkli olanı yeşile, sarı renkli olanı ise turuncuya dönüşür. Avrupa Birliği’nin bayrağı ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı’nın imzası yeşil, yıldızlar ise turuncu olarak görülür. Arka yüzde ise tek bir mürekkep yer alır.Avrupa haritası, köprü motifi ve kupür değeri sarı renkli.

Bütünleşik görüntü

Euro banknotlarının ön yüzünde, sol üst köşede bütünleşik bir görüntü buluur. Ön ve arka yüzde düzensiz haldeki işaretler banknotu ışığa tutulma durumunda bütünleşir. Böylece kupür değerini net bir şekilde bütünleşik olarak görülür.

Değişken bant ve renk değiştiren mürekkep

5, 10 ve 20’lik euro banknotlarının sadece arka yüzünde optik değişken bant yer alır. Bu bandı parlak bir ışığın altında görülebilir ve bandın üzerinde Euro (€) işareti ve kupür değeri bir arada yer alır. 50, 100 ve 200’lük euro banknotlarda renk değiştiren mürekkep kullanılır. Banknotların arka sağ alt köşesindeki kupür değeri banknota dik bakarsanız mor, açılı bakarsanız kahverengi veya zeytin yeşili rengini alır.

Renklendirilmiş banknot kâğıdı

Banknotlar, renk ağırlığı olarak da birbirinden ayrıdır. 5 euro banknotlar gri, 10 euro banknotlar kırmızı, 20 euro banknotlar mavi, 50 euro banknotlar turuncu, 100 euro banknotlar yeşil, 200 euro banknotlar ise kahverengi ağırlıklı.

Mikro yazılar

Euro banknotlarının üzerinde çok küçük yazılar yer alır. Bu yazılar, büyüteç yardımıyla okunabilir. Çıplak gözle bakıldığı zaman sadece ince bir çizgi görünür. Oysa büyüteç ile bakıldğında paranın kupür değeri ile EURO ve EYPΩ yazılarını görülür. Bu yazılar gerçek banknotlarda çok net olarak yazılı olur.

Boyutlar

  • 5 euro banknotlar: 120 x 62 mm
  • 10 euro banknotlar: 127 x 67 mm
  • 20 euro banknotlar: 133 x 72 mm
  • 50 euro banknotlar: 140 x 77 mm
  • 100 euro banknotlar: İlk seri 147 x 82 mm / Avrupa serisi 147x77 mm
  • 200 euro banknotlar: İlk seri 153 x 82 mm / Avrupa serisi 153x77 mm

İpucu: Döviz kurlarını ENUYGUN Finans ile hızlı ve kolay bir şekilde karşılaştırabilirsin!

 


Serpil Günel
Serpil Günel
17 Yazı Sayısı
Anadolu Üniversitesi İşletme ve Yönetim bölümünden mezun olan yazar, daha sonra Okan Üniversitesi'nde Muhasebe ve Denetim yüksek lisansını tamamladı. 10 yıldan uzun süredir Enuygun'da çalışan Serpil, Finans Müdürü olarak görev yapıyor ve finans konusundaki yazılarını ilgilileriyle buluşturuyor.
Popüler Yazılar
Kredi kartı puanlarını kullanabileceğiniz siteler
Ezgisu Ögenler
Ezgisu Ögenler
18 Temmuz 2024
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9938447
Paranı değerlendirebileceğin yatırım araçları
Serpil Günel
Serpil Günel
18 Temmuz 2024
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9935329
Esnaf kefalet kredisi nedir?
Ezgisu Ögenler
Ezgisu Ögenler
18 Temmuz 2024
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9925413
Bankalar saat kaçta açılıyor ve kapanıyor? İşte bankaların çalışma saatleri…
Doğan Koç
Doğan Koç
18 Temmuz 2024
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9924399

Enuygun’da Bulabileceğiniz Finansal Ürünler

Size Özel Kredi Teklifleri E-postanıza Gelsin
Bu sayfada sunulan verilerin doğruluğu ve güncelliği konusunda herhangi bir garanti verilmemekte olup, finansal enstrümanlara ait bilgilerin gerçek zamanlı olmayabileceği ve belirli bir gecikmeyle sunulduğu dikkate alınmalıdır.