İçindekiler

Havaalanından şehre ulaşım

Zürih Havaalanı şehir merkezinin 13 km kuzeyinde yer alıyor. Havaalanından şehre ulaşmanın en kolay ve en hızlı yolu ise tren! Neredeyse bir saat içinde 10 tane tren bulabilirsiniz. Şehre yolculuk ise yaklaşık dakikanızı alıyor.

Trenleri yansıra havaalanından şehrin birçok bölgesine giden 16 adet otobüs hattını da kullanabilirsiniz. Uçaktan indikten sonra otobüs duraklarına da tren istasyonuna da yürüyerek kolayca ulaşmak mümkün!

Şehre sadece kış sporları için geldiyseniz havaalanından kayak merkezlerine hareket eden otobüsleri de rahatlıkla bulabilirsiniz.

Şehir içi ulaşım

Zürih’te mesafeler kısa olsa da özellikle yağışlı ve soğuk havalarda toplu ulaşım araçları oldukça işinize yarar. Tren, otobüs, tramvay, teleferik hatta nehir ve göl üzerinde servis veren motorlu araçlar Zürih’in toplu ulaşım sistemini oluşturuyor. Gece otobüsleri haricinde araçlar sabah saat 05.00 ile gece yarısına kadar hizmet veriyor. Hafta sonları gece çalışan trenler de bulabilirsiniz.

Araç kiralamak için ise tek ihtiyacınız olan bir kredi kartı, pasaport ve geçerli bir sürücü ehliyeti. Yine de bazı kiralama şirketlerinin minimum yaş ve tecrübe kısıtlamaları olduğunu da hatırlatalım.

Bisikletler şehrin yerlileri tarafından sıklıkla kullanılan bir araç. Özellikler nehir ve göl kenarı gezintileri için siz de düşünebilirsiniz.

Yine de yürüyerek gezmek en ideali!

Şehir dışına ulaşım

Zürih’ten İsviçre’nin bir başka şehrine gitmek isterseniz trenler işinizi oldukça kolaylaştırıyor. Ülkenin önemli şehirlerine bir ya da iki saat arayla kalkan trenler bulabilirsiniz.

İsviçre’de trenlerin dakikliğine hayran kalacaksınız. Birçok İsviçreli en çok istasyonlardaki saatlere güvenir ve saatlerini onlara göre ayarlar.


betulsungurlu
Betül Sungurlu
140 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar