Zorunlu sigortalarınız olmadan konut ve araç sigortası yaptırmayın


Betül Sungurlu
| 2 Dakikalık Okuma| 32 |Güncellenme : 9 Aralık 2019

Türkiye’de iki önemli zorunlu sigorta türü bulunuyor. Hepimizin bildiği gibi bunlardan birisi “zorunlu deprem sigortası” diğeri de “zorunlu trafik sigortası”… Her iki sigortanın da satın alınan konut sigortaları ve kasko ile yakından ilişkisi var. Satın alma anında ya da yenilmelerde dikkatten kaçabilen bu detay hasar anında bazen sorun yaratabiliyor. “Zorunlu sigortamı yeniletmemiştim ama benim konut sigortam var, o karşılar deprem zararımı ya da kaskom çarptığım aracın zararını öder” diye düşünebilirsiniz. Ancak ne yazık ki durum pek de öyle değil!

Şöyle izah edelim;

DASK Türkiye’de zorunlu bir sigorta türü olduğu için konut sigortalarında verilen deprem teminatı DASK’ın karşılamadığı tutarlara yöneliktir. Örneğin evinizin bina değeri (arsa hariç) 150 bin TL ise ve zorunlu deprem sigortanız da sizi 150 bin TL teminat ile sigortaladıysa konut sigortanızda deprem teminatına ihtiyacınız yoktur. Zira almış olsaydınız bile hasar anında zorunlu deprem sigortanız varsa o devreye girecek ve zaten alabileceğiniz maksimum ödemeyi ondan karşılamış olacaksınız. Konut sigortanız ise evin bina rayiç bedelini zorunlu deprem ödediği için devreye girmeyecekti. Hasar anında zorunlu deprem sigortanızın olmaması da durumu değiştirmiyor. Konut sigorta şirketiniz bu kez de yasal zorunluluğunuzu yerine getirmediğiniz için devreye giremeyecekti. Sonuç olarak bu örnekte zorunlu sigortanız varsa konut sigortasında DASK’ın sunduğu teminatları yeniden satın almanıza gerek yok.

Öte yandan evinizin bina bedeli 250 bin TL ise zorunlu deprem sigortalarında 2013 için belirlemiş üst sınır 150 bin TL olduğundan DASK ile evinizin kalan 100 TL’lik riskini güvence altına alamamış olacaksınız. Bu durumda yapmanız gereken, kalan 100 bin TL’lik riskinizi konut sigortası ile güvence altına almanız olmalıdır. Böylece deprem anında konutunuz tamamen yıkılırsa 147 bin TL’yi (DASK yüzde 2 muafiyet uyguluyor) zorunlu deprem sigortanızdan kalan 100 bin TL’yi ise konut sigortanızdan karşılamanız mümkün olacaktır. Zira konut sigortanız deprem sigortasını aşan durumlarda devreye giriyor.

Benzer ilişki zorunlu trafik sigortası ile kasko arasında da söz konusu oluyor. Kasko poliçelerinde sunulan mali sorumluluk teminatları zorunlu trafik sigortasındaki teminatları aşma durumunda devreye giriyor.

Zorunlu trafik sigortanız yoksa kaskonuzdaki mali sorumluluk teminatı eğer zorunlu trafik sigortasında verilenin altında ise çarptığınız araca verdiğiniz hasar ile baş başa kalıyorsunuz. Üstünde ise bu kez de zorunlu trafik sigortasının yaptırmış olsaydınız vereceği teminat tutarını siz ödüyorsunuz, kalan kısmını kaskonuz karşılıyor. Konuyla ilgili trafik sigortasına iki kat fazla ödüyor olabilirsiniz başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Bu sebeple zorunlu trafik sigortası ve DASK bir hayli önemli! Neyi niçin satın aldığımızı bilmek gibi…

Betül Sungurlu
363 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.