Geçtiğimiz hafta Afet Sigortaları Kanunu mecliste görüşüldü ve kabul edildi. Şimdiye kadar eksikliği sadece tapu dairelerinde hissedilen “Zorunlu Deprem Sigortası”, bundan sonra elektrik, su, doğalgaz abonelik işlemleri sırasında da sorgulanacak. Sigortası olmayanlar abonelik işlemlerini tamamlayamayacağı için mecburen sigorta yaptırmak zorunda kalacak. 

DASK, Doğal Afet Sigortaları Kurumu’ndan alınan bilgilere göre, Türkiye’nin %96'sı farklı oranlarda tehlikeye sahip deprem bölgeleri içerisinde bulunuyor ve nüfusun %98'i bu bölgelerde yaşıyor. Zorunlu Deprem Sigortası ile de depremin, deprem sonucu oluşacak yangın, inflak, tsunami ya da yer kaymasının binalarda doğrudan neden olduğu maddi zararlar azami 150 bin TL’ye kadar teminat altına alınmış oluyor. 

Türkiye’de 2011 sonu itibariyle 3,72 milyon ev sahibi zorunlu deprem sigortası yaptırdı. DASK’ın Mayıs, 2012 itibari ile ödedigi tazminat tutarı ise 100 milyon TL’ye yaklaştı.

Zorunluk halleri dışında da aslında bizim için oldukça kritik olan  bu konuda, konutunuzu oldukça uygun fiyatlara güvence altına alabilir, depremin vereceği zararlara karşı sigortalayabilirsiniz. Evin metrekare büyüklüğüne ya da bulunduğu bölgenin deprem risk seviyesine göre değişse de ortalama bir evin zorunlu deprem sigortası primi aşağı yukarı 100 TL civarında şekillendiğini biliyor muydunuz? 
Evinize ait zorunlu deprem  sigortası  primini öğrenmek için konut sigortasi adresine basvurabilirsiniz.

Zorunlu Deprem Sigortası yaptırabilmek için gereken bilgilerin çoğu tapunuzda yer alıyor. İletişim bilgilerinizi ve sigorta danışmanın soracagı (TC Kimlik No, konutun açık adresi, binadaki kat sayısı gibi) sorulara da yanıt verdikten sonra poliçeniz adresinize postalanıyor.

Henüz bağımsız tapusu olmayan meskenlerin sigortası ise sigorta ettirenin beyanına dayanarak ve arsa tapusuna ait bilgilerle yapılabiliyor.  Hatta dilerseniz konutunuzu  tüm risklere karşı da garantiye almak icin uygun fiyatlı konut sigortası fiyatlarını da konut sigortasi adresine başvurarak öğrenebilirsiniz. 

Enuygun.com sigorta danışmanları ile konutunuzdaki eşyaları da sizin belirlediğiniz teminatlar dahilinde sigortalatmak ve primlerinizi bütçenize göre ayarlayabilmek mümkün. Ayrıca www.enuygun.com aracılığı ile kredi kartına taksit imkanlarından faydalanabileceğiniz gibi birden fazla sigorta şirketinden fiyat karşılaştırması yaparak en avantajlı fiyatları yakalayabilirsiniz.

Yazar : Betül Sungurlu

Betül Sungurlu
363 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.