45 yaşın altında çalışanların zorunlu olarak katılacağı Otomatik BES sistemi TBMM'ye sunuldu. Peki Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) nedir, kimleri etkileyecek, emekliliğe katkısı ne olacak ve avantajları ile dezavantajları neler?

Öncelikle hemen belirtelim yeni işe girecekler ya da 45 yaşın altında çalışanlar, otomatik BES'e zorunlu olarak dahil olacaklar. Daha önceden BES fonu olanlar dilerlerse ikisini birden ya da bir tanesini tercih edebilecek. Otomatik BES sistemine yaklaşık 7 milyon çalışanın girmesi bekleniyor.

2 ay içinde cayma hakkı

Eğer Otomatik BES istemiyorsanız ilk 2 ay içerisinde sistemden cayma hakkına sahipsiniz. Ancak sisteme dahil olanlar için devlet herkese 1.000 TL bonus verecek. Ancak bu bonusu 10 yıl sistemde kalmak ve 56 yaş emeklilik koşuluyla alabiliyorsunuz. Eğer sistemden 3 yıl sonunda çıkarsanız bu devlet katkısının ancak 150 TL'sini yani %15'ini alabiliyorsunuz.

36-71 ay arası sistemden çıkanlar devlet katkısının %15'ini

72-119 ay arası sistemden çıkanlar devlet katkısının %35'ini

56 yaşından küçük 120 ay sistemde kalanlar %60'ını

56 yaşından büyük 120 ay sistemde kalanlar %100'ünü alabilecek.

 

Sistem nasıl işleyecek?

Öncelikle ücretliler BES için prime esas kazançlarının %3'ü oranında kesinti yapılacak. İsteyenler bunu arttırabilir de. Devlet buna karşılık her ay 12.5 TL katkıda bulunacak. En az 10 yıl prim ödeme ve 56 yaş koşulu aranacak. Eğer daha önce çıkılırsa yukarıdaki tablodaki gibi devlet katkısı düşürülecek. Ancak birikimlerinizi alabileceksiniz.

Çıkmak için cayma dilekçesi

Sistemden çıkmak isterseniz ilk 2 ay içerisinde cayma dilekçesi vermeniz gerekiyor. Çıkanlara kesintileri 10 gün içerisinde ödenecek. Cayma dilekçesi vermeyenler ise sisteme otomatik dahil olacak. Bir süre işsiz kalma ya da ekonomik sıkıntı gerekçesiyle arada otomatik BES'i durdurma hakkınız da bulunacak.

Kesintiler daha az

Peki normal BES ile farkı ne olacak? Normal BES'te yılda 140 TL'Lik limiti aşmamak üzere giriş aidatı ve yönetim gideri kesintisi yapılıyor. Yine fon işlemleri için de para alınıyor. Otomatik BES'te ise sadece fon işletim gideri kesintisi yapılacak. BES fonunu çalıştığınız şirket seçecek. Hemen belirteyim normal BES'iniz varsa mutlaka ara sıra fonlarınızı kontrol edin. Bazı fonları tercih etmek, ara sıra fon değişikliği yapmak tahvil, borsa gibi oranları değiştirerek BES gelirinizi daha çok arttırabilirsiniz. BES'e dahilseniz öyle kendi haline bırakmayın, mutlaka kontrol edin.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2316 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.