Daha rahat ve keyifli bir şekilde seyahat etmek isteyenler için en önemli şeylerden biri de bavul hazırlığı. Özellikle bir iş seyahatine çıkıyorsanız veya son dakikada uçağa yetişmeniz gerekiyorsa bu 8 maddeye dikkat ederek yol boyunca daha fazla zaman kazanabilir ve sorun yaşamadan yola devam edebilirsiniz.

1- Tüm limitleri önceden öğrenin

Bavulunuzu hazırlamadan önce seyahat edeceğiniz havayolunun rotanıza ve bilet sınıfınıza göre uyguladığı limitleri öğrenin. Böylece bagaj teslimi sırasında fazla ağırlık gibi sorunlarla uğraşmadan doğrudan uçağa binebilirsiniz.

2- Pasaport ve evrakları el bagajına yerleştirin

Hem havalimanında zaman kazanmak hem de önemli belgelerinizin kaybolmasının önüne geçmek için pasaport ve diğer önemli belgelerinizi el bagajınızda taşımanızda yarar var. Bu sayede olası bir bavul kaybı durumunda belgelerinizin kaybolmasının önüne geçebilirsiniz.

Zaman kazandıran 8 bavul hazırlama taktiği

3- Bavulunuzu kilitlemeyin

Havalimanında geçirdiğiniz süre içinde bavulunuzu güvende tutmak için kilitlemek isteyebilirsiniz. Ancak uçağa binmeden önce görevlilere teslim ederken kilidini açtığınıza emin olun. Çünkü güvenlik nedeniyle bavulların kilitlenmesi yasak olduğu gibi uçağa yetişmeye çalışırken anahtarı bulup kilidi açmakla zaman kaybedebilirsiniz.

Zaman kazandıran 8 bavul hazırlama taktiği

4- El bagajınıza sıvı koymayın

El bagajınızda 100 mililitreyi geçen boyutlarda sıvı bulundurmayın. Çünkü bu sıvıları güvenlik kontrolünde çıkarmanız istendiğinde yine fazladan zaman kaybedebilirsiniz. Eğer kullanmanız gereken ilaçlar varsa, yanınızda reçetelerini de getirmeyi unutmayın. El bagajı hazırlığı ile ilgili diğer öneriler için yazımıza göz atabilirsiniz.

Zaman kazandıran 8 bavul hazırlama taktiği

 

5- Metaller el bagajna

Eğer yanınızda saat, kolye, anahtarlık gibi metal eşyalar varsa bunları güvenlik kontrolüne gelmeden önce el bagajınıza yerleştirin. Böylece güvenlik kontrolünden çok daha hızlı bir şekilde geçerek zaman kazanabilir ve kalkışa çok az bir zaman kalsa da uçağınıza yetişebilirsiniz.

Zaman kazandıran 8 bavul hazırlama taktiği

6- Az ve öz eşya ile yola çıkın

Daha az eşya alarak sadece el bagajıyla yolculuk yapmanın ve tabii zaman kazanmanın avantajını elde etmekle kalmaz aynı zamanda havalimanında çok daha hızlı bir şekilde hareket edebilirsiniz. Fazladan hareket özgürlüğü ise uçağa yetişmek ve pasaport kontrolü gibi diğer işlemler için fazladan zaman demek. 

Zaman kazandıran 8 bavul hazırlama taktiği

7- Eşyalarınızı ihtiyaçlara göre sıralayın

Bavulunuza hangi eşyaları aldığınız kadar nasıl yerleştirdiğiniz de önemlidir. Havalimanında veya gideceğiniz yere varmadan ihtiyaç duyabileceğiniz eşyaları belirleyerek bunları en üste koyun. Böylece acil bir durumda bavulun içini açarak hızlıca ihtiyacınız olanları alabilirsiniz.

Zaman kazandıran 8 bavul hazırlama taktiği

8- Bavulunuzu havalimanına gelmeden tartın

Bavulun hafif olması sadece rahat taşımak için olduğu gibi havalimanında fazla bagaj ücreti ödememek için de önemli. Bavulunuzun ağrılık limitlerini aşacak kadar ağır olabileceğini düşünüyorsanız evden çıkmadan önce tartarak sınırı geçmediğine emin olabilirsiniz. Böylece havalimanına geldiğinizde fazla bagaj ücreti ödemeden yolculuk yapabilirsiniz.

Zaman kazandıran 8 bavul hazırlama taktiği

Murat Ekinay
733 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.