DASK’ın 1 Mart 2014 tarihinden itibaren Zorunlu Deprem Sigortası (ZDS) poliçe yenilemelerinde kademeli indirim uygulamasına geçeceğini hatırlatan Enuygun.com Baş Analisti Betül Sungurlu, “Mart 2014’e kadar poliçelerini ilk kez yenileyecek olanlar yüzde 20 oranında indirim almaya devam edecekler. Bu tarihten sonraki ilk yıl poliçe yenilemelerinde indirim oranı yüzde 10’a düşecek” dedi.

Yenileme indirimi için 30 gün süre veriliyor

ZDS sahiplerinin yenileme indirim hakkı alabilmeleri için, poliçe bitiminden itibaren en geç 30 gün içinde poliçelerini yeniletmeleri gerektiğini hatırlatan Sungurlu, “1. derece deprem bölgesinde ortalama ZDS primi yaklaşık olarak 160 TL çıkıyor. Yenileme indirim hakkından faydalanabilenler ise aynı poliçeye yaklaşık 130 TL ödeyerek bir yıl daha deprem teminatı satın almış oluyor. Mart 2014’e kadar yüzde 20 yenileme indirimi uygulaması devam ediyor. Mart 2014 tarihi itibariyle de ilk kez yenilecek poliçelere yüzde 10 indirim uygulanacak. İkinci yıl ile birlikte, ilerleyen yıllardaki yenilemelerde ise yine yüzde 20 indirim hakkı verilmeye devam edilecek” dedi.

Yenilemeler farklı sigorta şirketinden de yapılabilir

Online sigortacılığın hızla geliştiğini ve sigortalılara internet üzerinden daha rahat poliçe satın alma ve yenileme süreci yaşattığını da ekleyen Sungurlu, “Tapu işlemleri sonrası elektrik ve su abonelik işlemleri esnasında da ZDS yaptırmış olma şartı aranmasıyla birlikte poliçe sayısı oldukça arttı. Şu an 5,8 milyon ZDS poliçesi bulunuyor. Sigortalılar, başlangıçta poliçelerini satın aldıkları şirketten bağımsız olarak, istedikleri sigorta şirketinden poliçelerini yeniletebilirler. Yenileme indirim hakları hangi şirkete giderlerse gitsinler baki kaldığı gibi, DASK primleri sigorta şirketleri arasında değişmiyor. İnternette gezinirken bile poliçe yenileme ve satın alma yapmak mümkün” dedi.

Deprem sigortasını dileyen taksitle alabilir ya da yeniletebilir

Primler çok yüksek olmasa da taksit uygulamasının oldukça rağbet gördüğünü de belirten Sungurlu, “DASK poliçelerini www.enuygun.com üzerinden alan her dört sigortalıdan üçü ödemede kredi kartına taksit seçeneğini tercih ediyor. Diğer sigorta poliçeleri gibi, zorunlu deprem sigortaları da taksitle alınabiliyor ve yenilenebiliyor” dedi.

Poliçe süresi bitmeden de yenileme yapılabilir

DASK düzenlemelerine göre, ZDS sahipleri poliçe bitim tarihinden 60 gün öncesine kadar yenileme başvurusunda bulunabiliyor.

Betül Sungurlu
454 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.