Vize, bir devletin dış temsilcilikleri ya da sınır makamları aracılığı ile alınan ve o devlet sınırlarına giriş için başvuru yapılabileceğini gösteren belgedir. Vizeler seyahat edilecek ülkenin Başkonsolosluğu ya da Konsolosluğu aracılığı ile alınır. Bazı ülkeler fahri konsolosluklar aracılığı ile de vize verebilmektedir.

Vize başvurusunda istenen belgeler ülkeden ülkeye, seyahat amacına (çalışma, öğrenim, turistik) ya da pasaport türüne ( umuma mahsus, hususi, diplomatik vs.) göre değişebildiği gibi zaman içerisinde de farklılaşabilmektedir. Konu ile ilgili en sağlıklı bilgi ilgili temsilcilikten güncel olarak alınmalıdır.

İstenilen belgeler ile genel olarak amaç başvuru sahibini tanımaktır. Konsolosluklar öncelikle başvuru sahibinin kendi ülkesinde hali hazırda kalıcı bir düzeninin olup olmadığını ve bu seyahatin masraflarını karşılama imkânının olup olmadığını sorgular. Bunun için genellikle çalışanlar için gelir belgesi, banka hesap hareketleri; işverenler için ise vergi levhası gibi evraklar istenir. Böylece başvuru sahibinin potansiyel göçmen adayı olup olmadığı sorgulanır. Bunların yanı sıra pasaport, seyahat sağlık sigortası ve uçak bileti ya da otel rezervasyon belgeleri de istenebilir.

Bir vize başvurusunda genel kural başvurunun şahsen yapılması olmakla birlikte kısa süreli turistik seyahatlerde paket tur şirketleri vize başvurularını müşterileri adına yapabilmektedir.

Vize başvurularını seyahatten olabildiğinde erken bir tarihte yapmak olası sorunları çözebilmek ya da gecikmeleri önlemek için önemlidir. Örneğin çalışma ve öğrenim amaçlı vize başvurularının sonuçlanması 2-3 ayı bulabilmektedir.

Vize başvurusu sırasında pasaportun yıpranmamış olması, geçerlilik süresinin en az bir yıl olması da dikkat edilmesi gerekenler arasındadır. Vize muafiyeti uygulayan ülkelerin bir kısmı en az bir yıl süreli pasaport şartı aramaktadır.

Betül Sungurlu
454 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.