• Anasayfa
  • Bilgi
  • Yurtdışına çıkan Türk öğrenci sayısı artıyor!

Yurtdışına çıkan Türk öğrenci sayısı artıyor!

betulsungurlu

Türk öğrencilerin gerçekleştirdikleri yurtdışı seyahat sayısı giderek artıyor. Türk öğrencilerin yurtdışı seyahatlerindeki bireysel harcamaları toplamda Türk vatandaşların yurtdışında gerçekleştirdikleri bireysel harcamalarının %13’üne ulaştı.

Yurtdışına seyahat eden her üç öğrenciden ikisi henüz lise çağında. Yani, Öğrenciler yurtdışına sadece eğitim amacıyla değil gezi, eğlence, sportif faaliyetler için de çıkıyorlar. Öğrenciler ve öğrenci velileri bu tür seyahatlerde, paket turu değil, kendileri organize olmayı tercih ediyorlar. Bu seyahatlerin %40’ı Temmuz-Eylül ayları arasında gerçekleşiyor.

Türkiye İstatistik Kurumu Turizm İstatistikleri ve Enuygun.com verilerine göre Türk öğrencilerin 2010 yılı içerisinde gerçekleştirdiği yurtdışı seyahat sayısı bir önceki seneye göre %53 artarak 413 bine ulaştı. 2011’in ilk yarısında öğrenciler yurtdışına 150 bin seyahat gerçekleştirdi.

Geçtiğimiz yıl yurtdışına seyahat eden öğrencilerin %65’i lise ve dengi okullarda öğrenim görenlerden, %30’u ise fakülte, yüksekokul ya da yüksek lisans, doktora öğrencilerinden oluşuyor. Geriye kalan %5’lik kesimi ise ilköğretim öğrencileri temsil ediyor. Öğrenci seyahatlerinin %44’ü eğitim amaçlı, %42’si ise gezi, eğlence, sportif faaliyetler ya da yakınları ziyaret amaçlı gerçekleşiyor.

TÜİK verilerine göre yıllık yurtdışı öğrenci seyahatlerinin %40’ı yılın üçüncü çeyreğinde gerçekleşiyor. Tatil sezonu ve okul başlangıç dönemine denk geldiği için öğrenci tarifesi ile www.enuygun.com uçak bileti satışlarının yılın üçüncü çeyreğinde büyük oranda artması da TÜİK verilerini doğruluyor.

TÜİK verileri; diğer vatandaşlar gibi öğrencilerin de uçak bileti, konaklama gibi yurtdışı seyahat organizasyonlarını kendilerinin yaptığını gösteriyor. Öğrencilerin yurtdışı seyahatlerinde paket turu tercih etme oranı %1’e ulaşmıyor. Enuygun.com’un analizine göre 2011 yılı ilk yarısında öğrencilerin yurtdışı seyahatlerinde yaptıkları bireysel harcamalar 251 milyon USD olarak gerçekleşti. 2010 yılı içerisindeki yaptıkları yurtdışı seyahatlerde 610 milyon USD harcayan Türk öğrenciler, aynı yıl içerisinde Türk vatandaşların yurtdışı seyahatlerinde yaptığı bireysel harcamaların %13’ünü gerçekleştirdi.


betulsungurlu
Betül Sungurlu
140 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar