Yurtdışına çıkan dört Türk’ten üçü erkek

Tarafsız ve bağımsız karşılaştırma sitesi Enuygun.com’un analizine göre yurtdışına çıkan dört Türk’ten üçü erkek. Erkekler genellikle yalnız, kadınlar ise beraberinde bir kişi ile yurtdışına gidiyor. Yurtdışına giden beş erkekten ikisi iş için, dört kadından üçü gezmek için seyahat ediyor. Yurtdışına seyahat eden Türklerin yarısından fazlasının 25-44 yaş aralığındaki kişiler oluşturuyor.

Erkekler alışverişte de kadınları geride bırakıyor!

TUIK 2009 turizm istatistikleri verilerini inceleyen Enuygun.com, yurtdışına çıkan Türklerin cinsiyet ve yaşa göre seyahat nedenlerini analiz etti. Buna göre; işte de, alışverişte de erkekler kadınları açık ara farkla geride bırakıyor. İş için yurtdışına çıkan 10 türkten dokuzu erkek iken alışveriş için yurtdışına giden Türklerin sadece %2’si kadın.  Eğitim ve sağlık amaçlı yurtdışına çıkan vatandaşlarımızın ise üçte ikisi yine erkek. Kadınlar erkekleri sadece dini nedenlerle geride bırakıyor. Dini sebeplerle yurtdışına çıkan vatandaşlarımızın %55’i kadın.

Enuygun.com’un analizine göre, yurtdışına çıkan erkeklerin %40’ı iş, %38’i ise gezmek için seyahat ediyor. Yurtdışına çıkan kadınların %76’sı da ya yakınlarını ziyaret ediyor ya da  geziye katılıyor. Kadınlar içinde sadece %13’lük bir grup iş nedeniyle seyahat ederken, %4’ü eğitim, %4’ü de dini sebeplerle yurtdışına gidiyor.

Erkekler Daha Hesaplı!

Enuygun.com Başanalisti Betül Sungurlu ‘Enuygun.com üzerinden uçak bileti satın alarak yurtdışına seyahat eden erkek kullanıcılarımızın öncelikli tercihini fiyat, kadınların öncelikli tercihini ise uçuş zamanı oluşturuyor. Erkekler sabah erken ya da gece geç saatlerdeki uygun fiyatlı biletleri kadınlardan daha çok tercih ediyor. Kadınlar ise mesai saatleri içindeki biletleri biraz daha yüksek fiyat vererek almaya razı oluyor’ dedi. Sungurlu ayrıca erkeklerin %62‘sinin yalnız seyahat ettiğini, kadınların ise sadece %7’sinin yurtdışına tek başına çıktığını belirtti.

45 yaş üstü coğunlukla geziyor!

Yurtdışına çıkan Türklerin %56’sı ‘25-44 yaş’, %30’u ‘45-64 yaş’, %9’u 15-24 yaş aralığında iken sadece %5’i 65 yaş üstünde. 45-64 yaş arasında yurtdışına çıkan Türklerin %61’i yakınlarını ziyaret ya da gezmek amacıyla seyahat ederken %27’si iş için gidiyor. 65 yaş üstü seyahat eden Türklerin %81’i ise ya yakınlarını ziyaret ediyor ya da geziye katılıyor. Yurtdışına çıkan 45 yaş üstü vatandaşlarımızın %63’ü gezmeye gidiyor. 25-44 yaş aralığındaki kişiler ise iş için yurtdışına giden Türklerin %72’sini, geziye çıkanların ise %55’ini temsil ediyor.

Sağlık nedeniyle yurtdışına çıkan Türklerin %56’sı 45-64 yaş aralığında, %29’u ise 65 yaş üstünde.  Eğitim amaçlı yurtdışına giden vatandaşlarımızın ise %56’sı 15-24 yaş, %42’si ise 25-44 yaş arasında.

Betül Sungurlu
454 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.