Yurtdışı yolcusu 2 yılda 1 cep telefonu getirebiliyor!


Betül Sungurlu
| 1 Dakikalık Okuma| 32 |Güncellenme : 11 Aralık 2019

Cep telefonları ve akıllı telefonlar hayatımızda önemli bir yere sahip. Yurtdışı seyahatlerimizde sadece kendimize değil, sipariş veren yakınlarımıza da telefon getirmeye çalışırız. Yurtdışına çıkmasak da istediğimiz telefona sahip olmak için yurtdışına giden bir tanıdık bakınırız. Ama her yurtdışına giden istediği kadar telefon getirme hakkına sahip değil. Bir başka deyişle bu iş uzaktan göründüğü gibi kolay ya da sınırsız değil! 

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın düzenlemesine göre bir kişi yurtdışı seyahatinden bireysel olarak 2 takvim yılı içerisinde 1 tane cihaz getirebiliyor. Kısaca, pasaport başı 2 yılda 1 cep telefonu getirmek mümkün.

Türk vatandaşları yurtdışından 2010 yılında 760 bin, 2011’de ise 1 milyon cep telefonu getirdi. Elbette cihazın yurda getirilmesi yeterli değil. Yurtiçinde kullanabilmek için bu cihazların kayıt ettirilmesi gerekiyor.

Bahsettiğimiz 2 yılda 1 cep telefonu sınırlamasından dolayı, cihazların kayıt işlemleri için usule aykırı yöntemlere de başvurulmaya başlandı. İnternet üzerinde ya da farklı yerlerde bu cihazları ücret karşılığı kayıt altına alacağını iddia eden duyurular göze çarpmaya başladı. Ancak bu cihazların kayıt altına alınabileceği yetkili yerler Turkcell, Vodafone ve Avea’nın Abone Kayıt Merkezleri ile sınırlı. Bu sebeple mağdur olmamak için bu kurumlar haricindeki oluşumlara güvenmemek gerekiyor.

BTK, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu da yakın zamanda bu konuya dikkat çekti ve vatandaşları uyardı. Kayıt işlemi için ücret karşılığı ya da ücretsiz olarak pasaport bilgilerini veren kişiler takip ediliyor. Sahte kayıt işlemi yaptıranlar hakkında yasal işlemler başlatılabiliyor. Size de yurda usulsüz yöntemlerle getirilmiş cihazları satın almak konusunda temkinli olmak düşüyor. Çünkü fark edildiği anda cihazınız kullanıma kapatılıyor.

Cihazın yurtiçinde kaydedilebilmesi için kişinin geçerli Abone Kayıt Merkezi’ne müracaatını yurda giriş tarihinden itibaren başlamak üzere en geç 1 ay içerisinde bizzat kendisinin yapması gerekiyor.

Kayıt sırasında gerekli evraklar ise;

  1. Cihazın IMEI (Uluslararası Mobil Cihaz Kodu)  numarası bilgileri
  2. Kişiye ait pasaport fotokopisi (Son bir ay içinde yurda giriş yaptığını gösteren sayfayı içermeli
  3. Kişiye ait imzalı dilekçesi
Betül Sungurlu
454 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.