Koronavirüs önlemleri kapsamında hemen her gün yeni genelgeler yayımlanıyor. Yurt dışında tüm noktalara uçak seferleri iptal olurken, yurt içinde ise Türk Hava Yolları, 29 Mart 2020 gece 00:01’den itibaren sadece 14 şehre uçacağını açıkladı. Şehirler arası otobüs ve uçak yolculukları içinse ayrıca Seyahat İzin Kurulu tarafından belge alınarak seyahat edilmesine izin verildi.

İçindekiler

Türk Hava Yolları nerelere uçacak?

Türk Hava Yolları sadece İstanbul Havalimanı ve Ankara Esenboğa Havalimanları’ndan 14 kente uçuş yapılacağını açıkladı. Türk Hava Yolları’nın yurt içi seferleri şu illere olacak. İstanbul, Ankara, Samsun, Trabzon, Erzurum, Van, Diyarbakır, Malatya, Gaziantep, Kayseri, Konya, Adana, Antalya ve İzmir.

Pegasus Havayolları ve SunExpress yurt içi seferlerini de geçici bir süre askıya aldı.

Sefer tarifelerinin gün içerisinde hazırlanıp ilan edileceği ve yolcuların valiliklerden izin almaları gerektiği kaydedildi.

Uçak Bileti

Seyahat Belgesi e-devletten alınabilecek

Peki yolcular seyahat için nasıl izin alacak? İller arasında seyahat etmek isteyenler, e-devlet üzerinden seyahat belgesi almak için talepte bulunabilir. Başvuru, Seyahat İzin Kurulu'na iletilecek ve değerlendirmeye alınacak. 'Başvurunuz kabul olmuştur" ya da "ret olmuştur" şeklinde cep telefonunuza SMS gelecek. Onay mesajı gelmesi halinde vatandaşlar, otogar ya da havalimanlarındaki başvuru masalarından TC kimlik numaralarıyla birlikte doğrulama belgesi alabilecek. 

Seyahat Belgesi alma zorunluluğu aynı zamanda şehirlerarası otobüs seferleri ve havayolu için de gerekli olacak. Hastalık, doktor kontrolü, yakının vefatı ya da kalacak yeri olmaması gibi şartlar gerekiyor.

Şehirlerarası otobüs yolculuğu olacak mı?

Şehirlerarası otobüs terminallerinde bağlı bulunan ilin kaymakamlık ve valiliklerinin tayin ettiği kişiler, bu izin kontrollerini yapacak ve izinlere göre bazı otobüs seferlerinin yapılmasına karar verilebilecek. Otobüslerin güzergahları ve duracakları yerlerde de kontrole tabi tutulacak.

Otogarlarda kurulan bu birim, otobüs personeli ve yolcuları sağlık taramasından geçirecek. Sıkıntılı bir durum olursa bu kişiler 14 gün boyunca karantina altına alınacak. Seyahat İzin Kurulu’nca otobüsle yolculuk yapacakların listesi telefonları ve gidecekleri yerin adresleri gidilecek ilin valiliğine bildirilecek.

Not: Konuyla ilgili yeni düzenlemeler geldikçe sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1482 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar